Blog: Lišák Obecney

Čtvrtek je na hovno den

** 17:37 Teď ve Futuramě: Chceme zpátky naší zem! A aby se s námi jednalo jako s rovnými! A bral bych taky trochu páření!

No, nicméně, dneska byl den blbec. Výpadky webu na "Wehnusu", výpadky internetu, výpadky O2... Čočka s párkem a kyselou vokurkou.

Nic moc, co? Ono taky není dneska o čem. Zase je podělaný vedro, takže staváci to dneska zabalili dřív. Aspoň tu byl klid, že bys i stehno slyšel odlepit od koulí.

V telefonu nová SIMka, snad vydrží a bude to fachat na 4G. To mi připomělo (nevím proč), že se musím nechat naočkovat. Chci žít jako člověk, né jako čurák (sorry). Registrace na očkování nám už prověřili ti nejvíc schopní testeři - důchodci - tak to snad bude OK. A v pondělí jsem taky rozeslal pár životopisů, tak schválně, jak to dopadne. Osobně si od toho moc neslibuju.

Každopádně večer si dám tývku, dožeru tu čočku s cibulkou, něco proberu ve virtuální realitě plzeň a možná zapnu stream. No není to paráda?

No nic, tak zase někdy... Čus.

Stále kvoká, stále kvoká...

** 21:02 Asi tak by se dala popsat situace ohledně digitálních systémů v ČR. Mě sere, ale fakt neskutečně, že mnoho mých známých a dokonce i já, bysme to dokázali udělat líp.

Sčítání lidu? Opět průser, tentokrát v podobě "našeptávače" poštovních adres od "dodavatele"...

Tak sakra máme poštu, stát má přeci vlastní databáze poštovních adres, nebo ne? Ten "našeptávač" (auto-filler) jde napsat v jednom člověku za 2 dny. A kolik je ten auto-filler stál? Nechápu, proč když tedy už stát poskytuje DB poštovních adres třetím stranám, musí si je kupovat zpět jenom proto, že stát nemá funkční mechaniku k tomu, aby v té DB mohl vyhledávat sám.

Celá tahle situace je absurdní. Stát neví o adresách ve vlastní zemi? To je jako bych zabloudil a řekl bych si, že jsem dorazil na správné místo. Je to kravina? Jasně. Ale takhle zmateně to teď funguje.

Sakra, vždyť já ten seznam adres umím získat z centrálního registru ČR na základě mapových podkladů včetně GPS pozic. Nedělám to, ale vím že to jde.

Žijeme v digitální době, tak si příště tyhle data pro "našeptávač" (kterej stejně jede přes JS / DOM) vybuildujte sami. Vždyť to není zas až tak těžký.

Víš co je těžký? Vyndat 160kg motor z auta holýma rukama.

To je zase den

** 13:26 Může se na první pohled zdát, že nic nedělám. Když ale mají potřebu injektovat vlády různých zemí mojí síť, asi něco neni v pořádku. A "to, že jsem paranoidní, ještě neznamená, že po mě nejdou." No ne?

Už jsem tady měl plno útoků na mojí síť, ale tentokrát se jim to docela daří. Vždycky kolem "vánočních svátků" to ale vyeskaluje do podoby, kdy to prostě hodím na CloudFlare a je mi to u pr...

Trochu jsem pátral a teď se tý kyber-šikany účastní docela velký společnosti. Je tam dokonce zainteresovaná jedna fakt VElká VOchcávka, kterou z pochopitelných důvodů nechci jmenovat. Dokonce tam je i známá walkmanárna, což se v podstatě není čemu divit, když mají největší label na světě.

Trpí tím nejen Twitch.tv, ale i ostatní platformy. Rád bych dal vydělat i tvůrcům hudby, když streamuju s jejich hudbou v pozadí, ale je to jenom podkres. Nejvíc práce, kvůli který na to lidi vůbec čumí, je v tom video-obsahu. To není jen o hudbě. Ta hudba tam dělá tak 5% z toho streamu. Proto za každý dolar co vydělám na streamu, mi přijde fér jim poslat z toho 1 dolaru jenom 5 centů.

Hudebníci nemusej hnout ani brvou a budou jim chodit tantiémy. A já se ptám, vážení přátelé... Kdo z Vás to má?

Testovací vejžblept, aneb oprava serveru a sítě

** 10:43 Čus jak sviňa. Dnešní ráno bylo celkem na prd, páč hned odpověď na noční ticket, že chyba v resolvingu mých domén není na straně DNS Subregu, ale nejspíš někde jinde. Mno. Tak jsem teda začal pátrat.

Tááákže... Při tomhle pátrání se mi podařilo kompletně "odstavit" celou mojí síť. Tak jsem shodil server na držku úplně a opravoval jsem chybu v síti, při které se mi prostřelovalo DNS ven a vnitřní síť byla odříznutá. Celou dobu byl ten zakopaný pes v Mikrotiku, páč byl blbě nastavený od doby, kdy tady chcípnul net u providera a já jsem se v tom "hrabal".

Tu chybu jsem nakonec našel a opravil a pro jistotu jsem zaříznul incomming port pro DNS. Nahodil jsem server, restartoval jsem routerboard a najednou ty moje resolveru můžou volně dýchat. Jo a ještě jsem taky zjistil, že už asi rok mi tady chcípali sekundární resolvery kvůli chybě v configu zón v bindu.

Když už jsem se hrabal v serveru, předělal jsem generátor konfigurace pro apache (trochu jsem to "učesal"), dodělal jsem pár automatizací, zkontroloval jsem aktualizace a backup... Měl jsem v tom za tu dobu už docela bordel, no co si budem, žejo...

Prodloužení domény - dlouho jsem nic nenapsal

** 22:54 Čus, tak jsme tady zase. Doménu se podařilo prodloužit v době, kdy téměř už propadla, ale podařilo se to, tak jsem za to rád. Díky Filipe!

Dlouho jsem nic nenapsal, protože tak nějak není ani čas, ani chuť... Já dlouhodobě pracuju na některých projektech o kterých ani mluvit nemůžu, protože ještě nejsou hotové. Není to nic super tajného, žádné vládní projekty, jen prostě v tomhle oboru není dobré prozrazovat nápady před jejich realizací. Nápady jsou dneska celkem drahý. A v oborech kolem IT to platí dvojnásob.

V osobním životě je pár změn u mě, co by stálo za zmínku, ale... Ono zas asi není moc čím se chlubit. Snad jen řeknu že mám teď větší klid na práci. V září nebyl ani jeden stream odemě, ale to už tak prostě nějak vyšlo, že na to prostě nebyl čas. Teď v říjnu se snažím streamovat občas něco, ale už to není jako ten boom v období červer - srpen. Budu se snažit se k tomu pomalu vrátit, né úplně každý den a už to nebudou pitky do rána. Spíš takový mírnější obsah. Každopádně je to sranda jak svině, tak mě to stále baví.

Mám rozdělané nějaké další projekty, něco jsem opravoval, nafotil jsem to a brzy to tu uvidíte.

Zůstaňte s námi.

~ Udernik.NET Admin, Lishack Obecney ~
(to poslední koště pod postelí)

Vláda zakazuje: Ponožky v sandálích, Prdění do ruky a Olizovaní podpaží

** 14:15 "...za další... Zakazuje vláda: Ponožky v sandálích, Prdění do ruky a Olizovaní podpaží - s výjimkou situací kdy bude to nezbytné, prosímvás..."


Podpis na webu pro servis

** 22:55 Řeším už pár dní podpis dokumentů na webu pro jeden servis a je to docela hárdkór. Mám na to k dispozici podpisový tablet Wacom STU-430, což je... no prostě tohle. Jde o to, že musím pro to napsat program, respektive službu na pozadí Windows, která to bude zpracovávat a celý to bude ovládat. Je k tomu halda dokumentace, která je dobře zpracovaná, tak by to mělo jít celkem snadno. Nebo ne?

Ta služba bude mít ještě další části využití. Bude to zpracovávat taky fotky z webkamery (nafocení zařízení při příjmu a výdeji servisu) a hlavně to bude tisknout štítky na štítkovačce. Ty štítky jsou potřeba protože na příjmu se musí označit všechny komponenty "lepíkama" (třeba když jde o předání noťasu se zdrojem a s brašnou) a pak při výdeji se musí naskenovat všechny stítky, jinak zboží ze servisu vydat lepůjde. To je taková ochrana proti tomu, aby se nevydalo něco jiného; prostě aby se to nepomíchalo.

Dává mi to docela zabrat, ale to je dobře. Aspoň nemyslím na blbosti.

Tak mi držte palce.

Nějak to na mě padá

** 11:14 Poslední dobou nějak na nic nemám chuť, zdá se mi že všechno je blbě a deprese roste. Možná je to tím, že smrdim doma, bez práce a bez koruny, což mi na náladě taky moc nepřidává. Musím si najít nějakou práci, ale v téhle době je to složitější víc než kdykoliv jindy.

A možná je to taky tím, že moc koukám na televizi. Každá druhá reklama je na koronavirus. Teda spíš na roušky. Nebo... já vlastně ani už nevím na co. No a pak do toho ta mediální masáž. Ve zprávách je odhadem 80% korona a zbytek běžných zpráv. To na depresi jen nabaluje další a další stres. Já chápu, že tahle doba není zrovna růžová a nemělo by se to brát na lehkou váhu (jak jsem to bral na začátku), jenže zachovat klid a chladnou hlavu je díky tomu čím dál těžší.

Tak se snažím dělat plno věcí každý den, skoro až riuálních, jako je například uklízení, atd. Pravidelný denní rozvrh, harmonogram chcete-li, mi pomáhá udržet si čistou mysl. Taky se teď snažím abstinovat, což rozhodně není tak snadné, jak se může některým lidem zdát. Jenže kdy jindy by bylo na čase dát si život do pořádku, než právě teď?

PS: Výpadky internetu a televizního signálu jsou častější než obvykle. Ale možná se mi to jenom zdá.

Aktuální stav koronaviru v Čechách

** 12:31 Už jsem tady jednou psal o webu World-o-Meters, kde jsou (živě) shromažďované různé statistiky. Je tam teď i hlavním tématem koronavirus.

Nedávno (myslím že dnes, nebo včera) tam přidali i konkrétní grafy pro Čechy i Slovensko:
ČR: https://www.worldometers.info/coronavirus/country/czech-republic/
SR: https://www.worldometers.info/coronavirus/country/slovakia/

Jen připomínám, že je třeba zachovat klid, NEpanikařit, zůstat doma, užít si pohodu jak o vánocích. Upečte si třeba i cukroví, udělejte salát, kuřízky klidně i s brkaší... Prostě chill, hačí u tývky a čučet do blba, nebo na blba.

Smrad z držky

** 18:32 Tyvole a je to oficiální. Smrdí mi z mordy jak zanícená noha Homera Simpsona. Nebejt roušky, tak si to smrad ani neuvědomím. No jasně, lišák má hroznej problém, když si musí dejchat pod čumák (...a kejchat pod zimák ).

Ale víš ty co? SMRDÍ MI Z DRŽKY! Tak jsem si říkal, "jak to teda budu řešit, abych roušku nepoSkvrňanil mojí ctěnou šavlí?" Vole ústní voda přece! Ale neteče ti jen tak v řece...

No hele, ale teď fakt vážně. Jdu si takhle nakoupit chleba, pořádnej pecen, když se mi fakt udělalo blbě z toho, jak jsem čuchal co za démona smrada vydechuju. Bába co stála asi 5 metrů odemě čuměla a když jsem se předklonil - že to kolečko blitek teda vyklopim - tak se asi lekla toho jak jsem sundal roušku a popošla si dalších 500metrů dozadu a jeden krok doleva (asi aby nebyla po větru). Mařka bláznivá.

Tak jsem se zachoval jako správnej bojovník (kterej v hospodě nechá sekeru a před hospodou šavli), utřel jsem hubu náhradní rouškou, zabalil do sáčku na psí hovna a...

Né, tak člověk si i sám ze sebe musí umět udělat prdel. Toto je toho důkazem.

Hlavně si nezapomínejte mejt ruce a HLAVNĚ SI MEJTE NOHY A ŠULINA! Viz. video:


Aprílové počasí s předstihem

** 10:35 Ano, je to oficiální. Zbláznilo počasí a sněží! Asi že je zítra ten apríl, tak to letos asi přišlo o den dřív. Sněží, pak zas svítí slunce a takhle pořád dokola. No nic...

Dneska si doma udělám sanitární den a uklidím co půjde. Na večer bych to viděl na nějakou pohodu u programování a možná si k tomu pustím televizi - jen tak jako podkres na pozadí.

Teď si asi udělám kýbl dobrýho kafe s mlíkem, tak jak to mám rád a za chvíli se do toho pustím. Před chvílí jsem totiž vylezl z vany, takže ještě schnu.

Kdyby byla u mě nějaká změna, tak se ještě ozvu.

Plzeň prodává tramvaje za 300 litrů

** 10:22 Nechcete někdo Astru? Tramvaje na prodej. Plzeň se zbaví všech Aster

Byl by to celkem originální zahradní domek, kdyby se to nějak přestavělo. Viděl jsem jak lidi běžně přestavují starý autobusy, vlaky, atd. Tak proč né tramvaj? Mohlo by to vypadat celkem slušně, páč i když jsou ty Astry starý asi 20 let, tak vypadají celkem moderně.

No nic, toť můj vejžblept dnes. Tak zatim čus.

Najkrajšia vec...

** 07:57 Najkrajšia vec na celom svete - celý tento svet, nechcem len prežiť ho a nijako v ňom neprospieť...


Maziho měsíčky #147

** 03:44 Tak to mě pos...


Rozjedeme Folding at home?

** 19:44 Znáte projekt Folding@Home? Zajímavej projekt, kterej použije přebytečný výkon vašeho PC k distribuovaným výpočtům. Aktuálně se (MIMO JINÉ) používá na nějaké výpočty kvůli léku na SARS-CoV-2.

Začít můžete právě teď: https://foldingathome.org/start-folding/

Zde jen tak na okraj video od LTT: