Blog: Wlezley Lishack

Sluchátka 7.1? Co to kur...?

** 13:05 Kterej kojot kdy viděl člověka s osmi ušima? Ti výrobci sluchátek jsou fakt čuňáci. Máme 2 uši, což je 2.0 (a nečekaně) STEREO. Jak jako sluchátka 7.1? Co to ku*va má znamenat? Tohle jim může snad sežrat jen totální Ten-Jehož-Jméno-Nesmíme-Nikdy-Vyslovit bez mozku. Bez mozku a s osmi ušima. A ještě se to připojuje 3-pinovým jackem = ku*va STEREO! Uzemění (0), pravej a levej drát na kanál, ty vo*... ehm... bejku!

Já ty lidi nechápu. Fakt ne. Oni raději podávají žaloby na AMD, známého výrobce počítačových procesorů, že jim lže o počtu "jader" v procesorech architektury Kaveri a dalších. Stěžují si na to, že grafické karty NVidia mají o pár desítek MB míň grafické paměti, než je psáno na krabici. Ale KU*VA všichni sečou na to, aby si uvědomili počet vlastních uší na svý palici a že jich tam prostě nemají 7+1 (tj. 8, pro ty bez mozku).

A tak mi na konec nezbývá, než abych parafrázoval Ing. Jirku Paroubka:
"Mám 8 uší měsíčně. A já se ptám, vážení přátelé: KDO Z VÁS TO MÁ?"

2019-09-22_paroubek-kdo-z-vas-to-ma.jpg

Máte zlobivý děcka? Pošlete na ně krampuse!

** 06:53 Máte zlobivý děcka? Pošlete na ně krampuse! Nejlíp toho ze seriálu "Americký táta".

american-dad-krampus.jpg


Recept na Linux

** 17:44 V hrnci si na lžíci Linuxu necháme rozpustit Linux, který zaprášíme Linuxem a za stálého míchání usmažíme Linux. K Linuxu za stálého míchání přilijeme Linux, dobře rozmícháme, přivedeme k varu, přidáme Linux s Linuxem a necháme cca 5 minut provařit. Ke konci vaření přidáme Linux a po lžičkách dle chuti Linux (cca 4-5 lžiček).

Podáváme s Linuxovým Linuxem nebo Linuxem, vařeným Linuxem nebo plátkem vařeného (dušeného) Linuxího (Linuxového) Linuxu.

2016-12-15_linux-rozbil-okna.png

Dokolečka dokola

** 16:45 Jedu si takhle z práce tramvají a jelikož jsem přestoupil, pohodlně jsem se usadil v tramvaji a čekal až to začne. Ok, dveře se zavírají, tramvaj se rozjíždí a najednou PRRRD! Měla ject rovně ale najednou prudce zatočila doleva. Nepřehodila se výhybka, tak jsme si dali s celou tramvají ještě jedno kolečko na točně. Tak stane se, no. Stát se to ale ráno, kdy lidi spěchaj do práce, tak mě asi vomejou.

A teď ještě něco z tanků. Docela dobrá prdel je to.


Úpravy na našem Blogu

** 23:58 Čus. Tak po dlouhé době zase napíšu něco já. Udělali jsme několik stylistických změn na blogu. První věcí, které si každý hned všimne, je změna barvy pozadí, které jsme na Vaše četné žádosti trochu zatmavili. Další změna spočívá ve změně fontu, který je na stránkách použitý. Zvolili jsme takový spíš knižní formát, který je čtivý. V neposlední řadě jsme změnili styl obtékání textu, takže nyní se celé odstavce rozpínají do vlastních polí (justify). Také texty článků už nejsou nadále šedivé, ale jsou uvedeny v černé barvě, což také podporuje čitelnost.

Sdílejte s námi vaše další názory na zlepšení na našich FB stránkách: https://www.facebook.com/udernik.net/

Děkujeme.

Volby do Evropského parlamentu 2019

** 13:58 Tak jsem dneska ve 12:55 byl volit. Proč? Protože pak mám alespoň takovej ten maloměšťáckej pocit, že jsem součástí něčeho většího. A koho? Piráty. Proč? Protože makaj a maj na to koule. Hlavně je to mladá progresivní strana. Už je taky docela na čase, aby to vzala do rukou mladší generace. Hlavně se mi taky líbí jejich přístup k IT a digitalizaci. Nová doba vyžaduje nové zdroje a nová řešení.

EU-TROLL.jpg

Jako jasně, mohl jsem to vytrollit a zvolit třeba "Ano, vytrollíme europarlament", ale fakt nezahodím svůj hlas jenom pro nějakou prdel. Nicméně, tady je ten vytrollenej rozhovor v ČT.

Nebo třeba ten "Tvůj kandidát", to je taky dobrá trollovina. A jedinej kandidát Daniel Konečný (né Nekonečný, ale Konečný). Konečník? Konečná. Video zde.


Taky bych rád vypíchnul volební kalkulačku. Né že bych na to dal, mě tam vyšlo už ani nevím co na prvním místě, Piráti mi vyšli myslím na čtvrtým místě a to beru.


Výměna ministrů? Kolikrát ještě?

** 06:14 Dneska se to zase bude střídat. Oni to tam střídaj jako fusekle, vždyť to už neni možný. To snad není jeden měsíc, kdy by se nešachovalo s ministrama. Já fakt nevim co tam za pohanku dokouřili, ale to musel bejt vážně silnej matroš. A taky zas ten Babiš - jak jen kope kolem sebe. Nojo, tonoucí se stébla chytá, ale tenhle by potřeboval celej seník. Nebo ty větve co má na čapím hnízdě. Ach jo, česká politika je prostě špína.

Jinak dneska asi zajdu na nějaký to pivko když je zítra ten day off, tak nakonec proč ne.

2019-04-30_zeman-pohanku.jpg

** Update 17:07 Tyvole, to je gól... "Plachta, která nyní pařížský chrám chrání před rozmary počasí, je provizorní. Do letošního léta by ji měla nahradit nová konstrukce, na které bude podle listu Le Monde fotografie staré olověné střechy, již zničil požár." Odkaz >>

Oni budou vyhazovat prachy za plachtu s fotkou starý střechy? To jako proč? To chtějí aby to zezhora nevypadalo blbě? Tohle já fakt nechápu, taková kravina...

Stěhování na čtvrtou (kolej)

** 21:46 Pamatujete, jak jsme dne 11.7.2017 stěhovali celou firmu jinam? No tak hádej co... Dne 24.2.2019 jsme si dali repete. Takže opět stěhování kravin, tuny bordelu a více než 12 hodin v prdeli. A to nepočítám to, jak to na novým místě ještě budeme zabydlovat atd. Prostě humus.

Přijde mi, že ta firma jde čím dál tím víc do prdele. Chce to inovace, rozvoj, aktualizace, vývoj nových věcí, invenci; prostě nápady na to, jak to zachránit. Podle mě to ještě zachránit jde, ale je třeba začít s čistým štítem, platit účty včas a prostě hrát tuhle "hru" fér. Pak se může i z týhle hnusný housenky stát majestátní motýl.

Hodně věcí, který to sráží na kolena je spolu nějakým způsobem svázaných a bez jedné nejde zlepšit druhou a naopak. Ale to se snadno řekne; hůř se to řeší. Ono to řešení totiž moc jednoduchý nebude. Někdy je totiž strašně málo "chtít" a musí se prostě makat. Bude to složitý a nějak se to musí překlenout. Jen to snad nedopadne tak, že vydělaný prachy budou prostě jen dál mizet "kdesi" a účty budou opět viset v luftu, tam někde v dáli, tam kde jsou položky "po splatnosti".

~ V podnikání nemůžete čekat, až bouřka přejde; je nutné naučit se tančit v dešti. ~

Repasování a čištění switche HPE A5800 (Layer 3)

** 19:20 Více než 7 let provozu switchů (v součtu za bratru čtvrt mega) v prostředí, kde se střídala vlhkost se zimou a sucho s prachem, se na nich podepsalo neskutečným způsobem. Kdybych to neviděl na vlastní bulvy, asi bych jen těžko uvěřil, že je to možné. Nejhorší je ten prach.

Co vlastně bylo špatně uvnitř switche a proč jsem ho vlastně opravoval. Jeden ventilátor tu prašnou válku už vzdal - konkrétně selhal na ložisku (i když se na něm píše "brushless" - bezložiskový). Jelikož je to všechno v celku a nerozebíratelné, je třeba vyměnit celý ventilátor. Měl jsem po ruce jen podobný typ: taky je na 12V, ale místo původních 0.15A má tenhle 0.24A. Taky točí o dost víc a fučí to jak fén na dvojku.

Abych prodloužil životnost switche (resp. zbytku ventilátorů) a také abych do jisté míry mohl spoléhat na jeho stabilitu, musel jsem ho také celý zbavit prachu. Musel jsem ho tedy celý rozebrat, všechno důkladně vyčistit do poslední kuličky prachu, umýt ho isopropylem a pak zase složit.

Proč to dělám až takhle důkladně? Hmm... Tenhle switch bude na celkem důležité části naší sítě, protože bude obsluhovat část sítě pro náš vlastní cluster a z něj 2x 10Gbit ven. A to už je celkem slušnej rachot na síti.

Jak jsem psal o tom ventilátoru který točí víc, dal jsem ho schválně blíž k CPU, který se logicky hřeje nejvíc a bude potřebovat hodně chladit. Celkově se ten průtah vzduchu switchem zvednul a z původních 44 °C to kleslo na příjemných 36 °C (teplota v místnosti ~25 °C). A teď si vem fakt, že v datacentru máme přítah vzduchu stabilně 16 °C.

Tenhle switch si bude chrochtat blahem, protože bude mít stabilní teplotu, bez prachu, bez výkyvů teplot a vlhkost je tam nějakých 15% MAX. Za mě je to nejlepší možná oprava / repase, kterou jsem mohl udělat. Ten switch přežije možná i dalších 10 let aniž by se musel znova otevřít. Je na ně sice doživotní záruka == když se tam něco podělá, tak ti vymění přístroj kus za kus; ale tohle bylo rychlejší, než HPE reklamačka a pak abys to nastavoval celý znovu.

Alzák se mě bojí? ...nebo mě trollí?

** 15:10 Zasranej zelenej kemr. Ano. I tak by se to dalo napsat a všem by to bylo hned jasný. Jenže ty hnusové zašli až za hranu toho, co ještě jako spotřebitel dokážu unést a tohle prostě musí ven. Sorry všem zaměstnancům Alzy, který tam odvádí skvělou práci.

K Vánocům jsem Pyrovi koupil 120 GB SSDčko u Alzáka, páč jsem mu chtěl udělat smajlíka na ksichtě a taky mě sralo že se mu to pomalu načítá. Ten disk byl v pohodě, tak jsem si řekl, že si koupím stejný, akorát že větší, 480 GB SSDčko. (když už, tak už...)

Teď ale nastává to jádro celého problému a v podstatě i celé této kauzy, kterou řeším už cca 14 dní. Docházelo totiž k nevysvětlitelnému přetížení mého 480GB SSD disku na 100% i v klidovém stavu a nebylo mi jasné proč se tak děje. Nakonec jsem po dlouhé době hledání podobných issues na netu našel Kingston SSD Manager, který mi vyhledal aktualizaci FirmWare a nainstaloval jí. Tahle aktualizace FW tuhle chybu na disku opravila (což i bylo v jejím popisu). Takže: "problem has been solved"? No, nevím...

Ok, opravil jsem si to sám, Alza mi o tom neřekla ani hovno - jen že disk můžu reklamovatdo nějakého 5.1.2019 a okamžitě dostanu nový. Nechápu proč mi to psal nějaký maď... totiž slovák, který mi psal něco o cenách v €urech. Takže? Hovno hovno, slavný soude! Alza tohle prostě neuchopila za správný konec a mimozemšťánek se teď nejspíš topí dost ve sračkách.

Kdyby mi ti hlupáci řekli hned ze začátku, že si mám aktualizovat FW na tom disku, tak bych tohle vůbec neřešil, udělal bych to a bylo by ticho. Jenže oni né, oni se na to prostě vysrali. To jsou odborníci, co? To jsou ale profíci, viď? Můj kolega z práce to napsal dobře: "na alze jsem ještě žádnýho specialistu nepotkal oni to jenom prodávají, stačí když se občas podíváš na ty diskuze pod produktama, nic o tom neví."

Před chvilkou mi napsali maila (je to ve screenech dole pod článkem). To má být jako co? Takže si mám dokupovat ke každé věci nějakou posranou prodlouženou záruku na okamžitý replacement zboží? Jenom protože Alza není schopná informovat spotřebitele o produktech, které prodává? Tohle je snad jenom sranda, nebo...?

Tahle kauza se asi povleče ještě nějakou dobu, protože já prostě potřebuju znát oficiální stanovisko od alza.cz a nenechám si srát na hlavu, protože takhle se to prostě nedělá. Prodali mi SHIT a já jsem z toho hovna musel udělat funkční produkt svépomocí (chápej - aktualizací FW). O výsledcích budu průběžně informovat.

Kingston SSD zdravi na 99 procent.png SSD-blbne-2018-12-31_A.png SSD-blbne-2018-12-31_B.png SSD-blbne-alza-odpoved-2019-01-12_A.png


AMD mě podvedlo, aneb jak funguje Kaveri A10-7850K

** 03:32 Fajn, jsem docela nasranej. Proč? Protože jsem si v květnu 2015 koupil APU (tj. CPU ve kterým je taky GPU - grafika; takhle tomu říkají v AMD) a psali že to má 4 jádra CPU + 8 jader GPU (Radeon R7, už ale nepíšou jaký GPU to přesně obsahuje). Takže se chlubí tím, že to má 12 compute (výpočetních) jader. Ale! Ve skutečnosti jsou tam CPU jádra jenom 2 (jo, ale úžasný 4 vlákna - ha ha ha) a GPU jáder 8 (pokud tomu můžeme tedy věřit). Takže jsem ve skutečnosti koupil předraženou i5 od Intelu? Jak to mám chápat? Takže 4.500,- CZK jsou nenávratně v prdeli?

Dobře, okay... Ty dnešní CPU od AMD jsou jinde a už tedy asi pochopili, že obsírat zákazníky není dobrá volba. Ty jejich Ryzeny a Threadrippery jsou celkem fajn. I když u těch jejich threadripperů to je už dost na hraně.

Co mě sere na AMDčku dál je to, že grafickým čipům BEZ OZNÁMENÍ snížili výkon asi o třetinu. Mám RX 560, která je tedy teď předražená (asi 4.200,- CZK), protože se její výkon dá srovnat s výkonem modelů o 2 třídy níž. Tohle hodně smrdí. Podle mě už výkonem nemůžou nijak oslnit, tak vyrábí čipy podřadný aby prodali ty lepší (rozuměj = stejný jako měli před rokem) za větší peníze. Tomu se říká snižování nákladů a umělé zvyšování standardu.

Tohle co dělají je hnus, vůbec se mi to nelibí a jako skalní fanoušek AMD (od roku 1998) se tímto zříkám používání jakýchkoliv komponent od AMD!

small_kaveri-die-shot.jpg

Zima přichází! (winter is... cumming)

** 17:53 Jo, zima přichází. A pěkně nás to sere. Zas ta bílá mrdka padá... Prostě šněží, nó; nedá se jezdit, nedá se chodit, mrznou ti koule a vržou klouby. Asi jako každej rok.

2018-11-30_winter-is-cumming.jpg

Google obrázky opět perlí

** 11:50 To jsem ti člověče teď hledal čemu se říká "primátorský řízek" a jak to vlastně vypadá, protože za chvíli jdu na oběd a mají ho v polední nabídce. Koukám na vygooglený obrázky a co najednou nevidím: Zabijácký řízek! Jako víš co. Nic netuše si dáš řízek, sedneš za volant a umřeš. To asi fakt nechceš.

2018-11-23_google-zabijacky-rizek.jpg

Oprava noťase 486 DX2 - Výměna konektoru COM1

** 19:20 Sehnal jsem vhodný konektor pro výměnu portu COM1! Nakonec jsem koupil v českém E-shopu ITAGE Delock Adaptér D-Sub 9 samec > svorkovnice 6 pinů, který má na sobě přesně ten úzký konektor, který jsem potřeboval. Hned jak mi to přišlo, opatrně jsem vypájel tento nový konektor z desky adaptéru. Dalo to trochu (ehm... torchu dost) práce, abych ho nepoškodil. Povedlo se mi to na první dobrou; líp bych to už asi nesvedl. Vypájený konektor je vidět na přiložených fotografiích níže.

Vraťme se ale trochu zpět. Než jsem tento konektor sehnal, původní konektor jsem vypájel (je vidět pro srovnání na poslední fotce) a místo něj jsem napájel kablík s konektorem. Tím jsem si ověřil, že ten COM funguje. A skutečně fungoval. Ještě stojí za zmínku, že jsem kvůli experimentům (a kvůli místu) vypájel z desky také mikrofon, který jsem tam po instalaci nového konektoru vrátil zpět. Opět je to patrné na fotkách (bez konektoru a s konektorem, kde již mikrofon je). Mikrofon však nefunguje, ale já vlastně ani nevím jestli před tím fungoval nebo ne. Před manipulací s ním mě totiž nenapadlo ho vyzkoušet. Ale to je detail, mikrofon je zde spíš "na parádu", vzhledem k tomu, kolik vibrací a hluku do chasis noťase přenáší hard disk.

Když už jsem nakousnul téma HDD, rozhodl jsem se pro upgrade disku. Jednoduše ho vyměním na CF kartu. Existují na to redukce, které jsou k dostání zde: http://www.compuny.cz/redukce-44pin-ata.html nebo třeba tady: https://www.lan-shop.cz/redukce-pc/vystupni-porty/cf a pak tam prostě dám CF kartu. Pro tyhle MS-DOS PC doporučuji maximálně 2 GB karty, protože to je největší velikost diskového oddílu, kterou MS-DOS umí. Jde použít třeba i 4 GB nebo 8 GB karta, ale pak je třeba disk rozdělit na více logických jednotek (C, D, E, F... ale fyzicky půjde o jeden disk). Je také důležité, aby je uměl detekovat (a připojit) BIOS. U této 486 DX2 si nejsem moc jistý, ale za pokus to stojí. Kdyžtak tam dám něco menšího. Snad to bude kompatibilní.

Tak ale abych to uzavřel. Konektor jsem vyměnil, krásně tam zapadl a funguje. Konečně tedy mám normální myš a né tu "bradavici", kterou je to vybavené v základu. Stejně jsem jí v BIOSu zakázal, protože mě to štvalo. Myš funguje i v DOSu s původním ovladačem Mitsumi, který je snad ze všech ovladačů nejvíc univerzální a hlavně má jenom 14 kB, což se hodí i na bootovací diskety, které mají omezenou kapacitu 1.44 MB.

IMG_9505m.jpg IMG_9508m.jpg IMG_9511m.jpg IMG_9512m.jpg IMG_9514m.jpg IMG_9515m.jpg IMG_9516m.jpg IMG_9517m.jpg IMG_9519m.jpg IMG_9521m.jpg

Oprava noťase 486 DX2 - Výměna FDD 1.44 MB

** 21:39 Tak jsem se dostal k opravě, nebo spíš k výměně disketové mechaniky FDD 3.5" (1.44 MB). Původní mechanika měla v sobě extra motor na pohon diskety, který byl připojený gumovým řemínkem, což jsem fakt nepochopil. Normálně tam jsou motory přímo na hřídeli pohonu otáčení disku, což tady bylo prostě jinak.

Našel jsem tedy jinou disketovku, která rozměrově odpovídala a byla taky na připojení flex-kabelem. Jediný problém byl, že disketovka měla vývod na kabel na druhé straně a ještě k tomu byl otočený (takže pin 1 byl ve skutečnosti pin 26). Měl jsem docela dlouhý kabel k tomu, abych to vzládnul připojit i když se konektory nacházeli na opačných stranách. Problém však stále spočíval v těch přehozených pinech.

Sehnat přehozený kabel by bylo na dlouho. Zvolil jsem tedy trochu neobvyklou metodu. Konektor na kabel u disketovky jsem vypájel a zpět jsem ho zapájel otočený o 180°. Všechno funguje jak má, takže oprava / výměna FDD se povedla.

Příště budu přehazovat rozbitý COM konektor, abych mohl připojit myš. Bude hodně těžké sehnat konektor, který má zadní (pájecí) základnu úzkou, jak je možná vidět i na fotkách. Nikde ho nemají, nemůžu ho nikde sehnat. Nezbývá než pátrat, třeba narazím na nějaký e-shop v evropě, nebo jinde v zahraničí. Držte mi palce

IMG_9484m.jpg IMG_9486m.jpg IMG_9487m.jpg IMG_9488m.jpg IMG_9490m.jpg