Blog: Wlezley Lishack

Zima přichází! (winter is... cumming)

** 17:53 Jo, zima přichází. A pěkně nás to sere. Zas ta bílá mrdka padá... Prostě šněží, nó; nedá se jezdit, nedá se chodit, mrznou ti koule a vržou klouby. Asi jako každej rok.

2018-11-30_winter-is-cumming.jpg

Google obrázky opět perlí

** 11:50 To jsem ti člověče teď hledal čemu se říká "primátorský řízek" a jak to vlastně vypadá, protože za chvíli jdu na oběd a mají ho v polední nabídce. Koukám na vygooglený obrázky a co najednou nevidím: Zabijácký řízek! Jako víš co. Nic netuše si dáš řízek, sedneš za volant a umřeš. To asi fakt nechceš.

2018-11-23_google-zabijacky-rizek.jpg

Oprava noťase 486 DX2 - Výměna konektoru COM1

** 19:20 Sehnal jsem vhodný konektor pro výměnu portu COM1! Nakonec jsem koupil v českém E-shopu ITAGE Delock Adaptér D-Sub 9 samec > svorkovnice 6 pinů, který má na sobě přesně ten úzký konektor, který jsem potřeboval. Hned jak mi to přišlo, opatrně jsem vypájel tento nový konektor z desky adaptéru. Dalo to trochu (ehm... torchu dost) práce, abych ho nepoškodil. Povedlo se mi to na první dobrou; líp bych to už asi nesvedl. Vypájený konektor je vidět na přiložených fotografiích níže.

Vraťmě se ale trochu zpět. Než jsem měl tento konektor sehnal, původní konektor jsem vypájel (je vidět pro srovnání na poslední fotce) a místo něj jsem napájel kablík s konektorem. Tím jsem si ověřil, že ten COM funguje. A skutečně fungoval. Ještě stojí za zmínku, že jsem kvůli experimentům (a kvůli místu) vypájel z desky také mikrofon, který jsem tam po instalaci nového konektoru vrátil zpět. Opět je to patrné na fotkách (bez konektoru a s konektorem, kde již mikrofon je). Mikrofon však nefunguje, ale já vlastně ani nevím jestli před tím fungoval nebo ne. Před manipulací s ním mě totiž nenapadlo ho vyzkoušet. Ale to je detail, mikrofon je zde spíš "na parádu", vzhledem k tomu, kolik vibrací a hluku do chasis noťase přenáší hard disk.

Když už jsem nakousnul téma HDD, rozhodl jsem se pro upgrade disku. Jednoduše ho vyměním na CF kartu. Existují na to redukce, které jsou k dostání zde: http://www.compuny.cz/redukce-44pin-ata.html nebo třeba tady: https://www.lan-shop.cz/redukce-pc/vystupni-porty/cf a pak tam prostě dám CF kartu. Pro tyhle MS-DOS PC doporučuji maximálně 2 GB karty, protože to je největší velikost diskového oddílu, kterou MS-DOS umí. Jde použít třeba i 4 GB nebo 8 GB karta, ale pak je třeba disk rozdělit na více logických jednotek (C, D, E, F... ale fyzicky půjde o jeden disk). Je také důležité, aby je uměl detekovat (a připojit) BIOS. U této 486 DX2 si nejsem moc jistý, ale za pokus to stojí. Kdyžtak tam dám něco menšího. Snad to bude kompatibilní.

Tak ale abych to uzavřel. Konektor jsem vyměnil, krásně tam zapadl a funguje. Konečně tedy mám normální myš a né tu "bradavici", kterou je to vybavené v základu. Stejně jsem jí v BIOSu zakázal, protože mě to štvalo. Myš funguje i v DOSu s původním ovladačem Mitsumi, který je snad ze všech ovladačů nejvíc univerzální a hlavně má jenom 14 kB, což se hodí i na bootovací diskety, které mají omezenou kapacitu 1.44 MB.

IMG_9505m.jpg IMG_9508m.jpg IMG_9511m.jpg IMG_9512m.jpg IMG_9514m.jpg IMG_9515m.jpg IMG_9516m.jpg IMG_9517m.jpg IMG_9519m.jpg IMG_9521m.jpg

Oprava noťase 486 DX2 - Výměna FDD 1.44 MB

** 21:39 Tak jsem se dostal k opravě, nebo spíš k výměně disketové mechaniky FDD 3.5" (1.44 MB). Původní mechanika měla v sobě extra motor na pohon diskety, který byl připojený gumovým řemínkem, což jsem fakt nepochopil. Normálně tam jsou motory přímo na hřídeli pohonu otáčení disku, což tady bylo prostě jinak.

Našel jsem tedy jinou disketovku, která rozměrově odpovídala a byla taky na připojení flex-kabelem. Jediný problém byl, že disketovka měla vývod na kabel na druhé straně a ještě k tomu byl otočený (takže pin 1 byl ve skutečnosti pin 26). Měl jsem docela dlouhý kabel k tomu, abych to vzládnul připojit i když se konektory nacházeli na opačných stranách. Problém však stále spočíval v těch přehozených pinech.

Sehnat přehozený kabel by bylo na dlouho. Zvolil jsem tedy trochu neobvyklou metodu. Konektor na kabel u disketovky jsem vypájel a zpět jsem ho zapájel otočený o 180°. Všechno funguje jak má, takže oprava / výměna FDD se povedla.

Příště budu přehazovat rozbitý COM konektor, abych mohl připojit myš. Bude hodně těžké sehnad konektor, který má zadní (pájecí) základnu úzkou, jak je možná vidět i na fotkách. Nikde ho nemají, nemůžu ho nikde sehnat. Nezbývá než pátrat, třeba narazím na nějaký e-shop v evropě, nebo jinde v zahraničí. Držte mi palce

IMG_9484m.jpg IMG_9486m.jpg IMG_9487m.jpg IMG_9488m.jpg IMG_9490m.jpg

Oprava noťase 486 DX2

** 21:08 Povedlo se mi včera opravit jeden celkem historickej kousek - notebook 486 DX2, 8MB RAM, 350 MB HDD, zvukovka. V podstatě stačilo jenom propájet studeňáky a očistit některá zoxidovaná místa. Ale dost zvláštní věc, co se mi ještě snad nikdy nestalo; vybitá baterka na BIOSu bránila v naběhnutí a když už to naběhlo, tak to blblo a vždycky po několika minutách to zamrzlo. Taky bylo prakticky nemožné nastavit datum v BIOSu, protože během nastavování se datum s časem neustále restartovali. Baterka pro bios je naletovaná přímo na desce, je tam lithiová knoflíková baterie 3V s vývody do PCB CR 1225 FH. Po výměně to drží, už to jede asi 20 hodin v kuse a bez problémů.

Ještě uvažuju o tom, že bych nechal repasovat původní (hlavní napájecí) baterii, která už je hrozně stará a hrozí je by vytekla, což prostě nechceš. Je tu ale několik problémů. Články o rozměrech 17x67mm (atyp 4/3AU) nejsou k dostání ve variantě Ni-CD, ale pouze Ni-MH. Ten noťas to sežere, v tom problém není, jenže každý typ má své pro a proti. Ni-MH sice mají mnohem vyšší kapacitu, ale zároveň mají poloviční životnost než baterie Ni-CD. Dalším problémem je cena. Za jeden článek HR-4/3AU-1Z 4000 chtějí 232,- Kč, což při osmi článcích vychází na 1856,- Kč. Když si baterii nechám zrepasovat v GESu, řeknou si o 35,- Kč za práci na jeden článek, což sice moc není, ale koncová cena se vyšplhá na 2136,- Kč. Kdyby ty články nebyly atypický, nebyla by cena takhle vysoká.

Běží na tom MS-DOS 6.22 a Windows 95. Abych tam mohl něco nahrát (např. starší DOSovské hry), budu muset ještě opravit disketovku, protože se chová nějak divně. Po startu to udělá klasický seek zvuk, ale při vložení diskety je jenom slyšet že se tam něco točí, ale disketa nezapadne do zámku a neotáčí se. Je to záhada. Možná ji budu muset vyměnit, ale ještě nevím kde vezmu náhradní. Je tam taková zmenšená s připojením na flex-kabel. Myslím že jsem něco podobného viděl ve starých serverech IBM. No, budu pátrat, držte palce.

IMG_9473m.jpg IMG_9475m.jpg IMG_9482m.jpg IMG_9483m.jpg

Je to na draka

** 16:06 Je to na draka. Hlavně ta naše síť, která mi prostě nedá spát. Samý smyčky, někde se to vazbí, jede to jako když to nejede... Prostě mě to neuvěřitelně sere a už nevím jak na tý shitový síti, která je postavená na aktivních prvcích od HP (což je 3com rebrand), docílit stability sítě a vyladit to tak, aby to chodilo jak má.

No nic, já půjdu vymyslet něco k obědo/večeři, páč jsem dneska ještě neměl v ústech.

2018-10-03_Tried-to-catch-a-dragon_by_Vorelord.jpg
Tried to catch a dragon... ~ Vorelord

Chroničtí zavírači woken v MHD

** 17:05 Já nemám nic proti důchodcům. Ať si sedí, ať si třeba leží v uličce na podlaze a sípou, ať je třeba chytne rakovina za pětikačku do voka. Ale PROČ? PROČ sakra zavíraj vokna v tramvaji, když je hic jako prase? Ty vole, to že je ten kulatej nesmysl zaklíčovanej za mrakem, přece neznamená, že je KURVA zima! A že poprchcává? O důvod víc ty vokna otevřít aby z toho vozu nebyl zasranej skleník, kde se paří hniloba, smrdí to důchodem a taškou z Lidlu!

Jako fakt nepochopim, co tyhle lidi na životě sere víc. Je to fakt, že je stát vyřadil a vojebal na důchodu? Je to snad strach z prochladnutí? Vážně? V létě, když je 29 °C VE STÍNU?!? Jsme to snad my, co se potíme v práci a když nám to příjemě vane do ksichtu, je to prostě boží?

Takže: příště se na to vyserte a bude mi líp a všem ostaním taky. Zavírání oken v letním MHD je prostě rakovina českýho národa. Důchodec nebo ne, prostě to nechte luftovat. Větry musí prouditi!

Brush: A Fox Tale

Tohle je prostě boží.


Nezaprší a nezaprší

** 21:38 Že by konečně?

Děsnej vařák venku

** 16:14 Zas*aný vedro! ...aneb "Venku na zhebnutí jest." Sorry, tohle jsem si nemohl odpustit. Kardiaci na mrtvici, důchodci na palici, v MHD jak v peci. Takže asi tak. Jako teďka po vodpoledni už to tak strašný není; už to docela vane. Tak jen tajně doufám že proběhne nějaká průtrž sračen, ehm, teda, mračen. Vlastně nedoufám tajně, protože jsem to teď vykecal.

Jen tak mimojiný, Okamura se nejspíš učil ve škole angličtiny Bohuslava Sobotky:

Planeta vopic

** 16:05 Prej že... planeta vopic. Tak jó, no...

2018-04-21_planeta-opic.jpg

Půl roku práce konečně online

** update 20:43 Jedna z věcí, co mi nedala spát posledního cca půl roku, je konečně na světě. I když to sice není dotažený úplně do finále, hodně věcí (odhadem tak 95%) je na tom webu tak, jak to má být. Nebo tedy alespoň podle prvo-plánu (a pozdějších přepisů, jak se říká).

Jestli to bude mít úspěch, bude to jedině dobře. Jestli ne, tak asi nastane situace #sorryjako, nebo něco podobnýho. Formulace některých textů se mi zdá přinejmejším trochu kostrbatá. Ve snaze tlačit co nejvíc "srozumitelné" informace zákazníkům za každou cenu, se z toho pak spíš stává propletenec nesmyslů a protislov. Tento stav pak vrcholí v bodě, kdy si i nejlepší jurdři a lingvisté raději hodí mašli, než aby se snažili to jakkoliv rozlousknout, nebo pochopit.

Každopádně jsem odvedl kus práce; to snad nikdo nepopře. Hodně věcí jsem naprogramoval na pozadí; udělal jsem mezi tím mnoho systémů což celý projekt podpořilo. To ale na první pohled vidět není. Hlavně to pak nevidí ti lidé, co mi za mojí práci mají zaplatit. Je to bohužel tak, že když něco funguje, vidí jenom front-end (ksicht), takový to "klikací". To, že za tím stojí desítky a stovky hodin práce, protože aby to fungovalo, je třeba tomu udělat back-end (záda), to už je prostě nezajímá, protože to oni nevidí.

Zkrátka, je to složitá věc a doufám že se web bude lidem líbit.

** 14:46 Dneska to bylo energický...

2018-04-18_motivacni-kocka.jpg

Bezpečnostní chyby techologií Intel / AMD

** 19:05 Já už nevím co si o tom vlastně mám myslet. :-/

https://www.cnews.cz/chyba-procesory-cipsety-intel-poskozeni-firmware

Podle mě se Intel a AMD přestřeluje v tom, kdo najde u konkurence víc slabých míst. Možná je to ale dobře, třeba padnou ceny, třeba to pomůže vývoji obou značek... Ale kdo ví?

Co když je tu nějaká konspirace obou společností, aby se o nich víc psalo? Pochop: Obě ty firmy mají v podstatě duo-pol (monopol dvou firem? Něco jako Severní pól a Jižní pól?) na vývoj CPU pro osobní počítače, notebooky, tablety občas... Možná (dle mého názoru - udělejte si svůj vlastní) s rozvojem mobilních technologií začínají cítit jistý tlak v podobě úbytku obratu, prodeje, atd...

Na povrch se s raketovým nárůstem prodejů derou jiné značky, které poslední dobou tlačí ARM procesory hodně za hranu. Ať už jde o Qualcomm, Mali, nVidia nebo klasiku - Texas Instruments a Motorola.

Nečas

** 19:31 Jak je vidět, poslední dobou na nic nemám čas. Občas nemám čas ani sám na sebe, což se pak obrací v sníženou psychickou kondici. Zase se děje to co před X lety, kdy jsem se uzavíral do sebe a všem jsem se vyhýbal. Doufám že to zas nedojde do stádia depresí a podobnejch sraček; to bych fakt nerad zažil znova, protože je to pěknej hnus. Občas jsem na nervy i z dost banálních věcí a naopak před tím co může být vážný problém raději zavírám oči; nebo se snažím vyhnout konfrontaci.

Ale abych zas nepsal jenom depresivní plky a fekální toky mých myšlenek; otočme list. Asi poslední 2 měsíce jsem (ve svým volným čase) dělal na stránkách pro World of Tanks tým PZBT1 jednoho kamaráda. Díky tomu se pak podařilo získat licenci na TS3, což rozšířilo možnosti jeho využití a otevřelo to mnoho dalších "dvěří". Ale zpět k webu. Je tam hotovo asi tak sotva 20% toho co tam být má / mělo. Práce jde celkem rychle, když si vezmu že se tomu věnuju max. tak 1 ~ 2 hodiny za den.

Ještě si osahám ty OpenID loginy, to se mi bude hodit i do práce a tak... V podstatě na tom PZBT webu trénuju psaní webů a docela už mi to jde. Ono na tom zas tak moc složitých věcí není. Nejtěžší je teď pro mě udělat k webům nějakej ksicht, protože ty záda jdou naprogramovat relativně rychle. Piplačka s každým prvkem na stránce a její kompatibilitou v ostatních prohlížečích (a mobilních zařízeních) je fakt horor. Ale časem to půjde všechno hladce.

Hlavní je nezůstat stát na místě a jít stále dál, jinak člověk zakrní a pak se na ten vlak už jen těžko naskakuje zpět.

Jarní úklid

** 15:19 Uklízel jsem, jsem z toho celkem vyřízenej a vono to ještě sakra nekončí. To je fakt peklo.