Blog: Wlezley Lishack

SUPER-HERO-BOWL

** 13:54 Něco pro zasmání na pátek


Autorenew

** 20:57 Tak dneska jsem konečně nahodil systém automatického prodlužování služeb. Trvalo to skoro 2 měsíce, než jsem se popral s tím chaosem co po sobě zanechal předchozí vývojář webu, který navrhnul už od začátku databázi tak debilně, že čert aby se v tom vyznal. Naštěstí jsem měl koule na to, abych rozluštil to debilně-chaotický schéma databáze a vyřešil jsem tím problémy co s tím od začátku máme.

Technicky je tam ještě plno "bot" k opravě; například se musí překopat celý fakturační systém, vyčistit databáze od bordelu, podchytit všechny chyby 500 co to hází díky špatným datům v DB, kdy to nepočítá s tím, že se například změní složení služeb atd... Na první pohled jsou to probnosti, ale když jich je několik desítek, jde to špatně. Zvlášť když se ty změny vzájemě překrývají, je to peklo. Změníš jednu věc a rozesere se ti jich dalších deset.

Jak ale říká Sára Conorová: "U některých věcí jsem byl(a) jenom fyzicky."

Mailer

** 17:27 To byl zase dneska den. Nejen že mám dneska třicítku, ale v práci jsem dost máknul na systému rozesílání mailů zákazníkům. Vlastně to funguje tak, že mám tabulku v databázi do které házím data, které si vybere PHP script spouštěný přes cron na localhostu každou minutu. Vždycky to ale může poslat maximálně 10 zpráv za jedno spuštění a je tam 2 vteřiny pauza mezi odesíláním.

Celkem jednoduchá věc, jen to vymyslet a napsat. Všechno to frčí rovnou přes SMTP na mailák, takže žádný pseudo rozesílání přes lokální webserver atd...

Co mě docela mile překvapilo, byla aktuální verze PHPmaileru který k tomu používám. Naposledy jsem se s ním setkal kdysi dávno; je to možná už 4 roky zpět a tehdy to bylo děravý jak cedník. Teď jsem na to koukal a je z toho celkem snadno použitelný a komplexní nástroj. Bude docela sranda s tím pracovat.

Každopádně: abych se vrátil k meritu věci. Do databáze stačí zapsat ID zákazníka (není nutné), email příjemce, předmět mailu a obsah mailu. Dál se tam automaticky (díky AUTOINCREMENT) přiřadí GUID (unikátní ID) což používám hlavně pro určení posloupnousti zpráv při dosažení limitu "per_hit". Při zápisu do DB se rovněž uloží datum a čas kdy to bylo zadáno. V neposlední řadě ta tabulka obsahuje sloupec "sent", který určuje, jestli byl mail už odeslán (1) nebo čeká na odeslání (0) a nebo jestli to selhalo (-1). To tam mám pro to, aby se mi to nezacyklilo, páč je jasný, že pak byc to každou minutu odesílalo dokola prvních 10 mailů, který to v databázi najde. A to fakt nechceš.

Teď mi vlastně stačí vložit do databáze co chci odeslat (a komu) a během cca dvou minut se to doručí. Tím se kulantně vyhnu složité implementaci zasílání mailů v Nette. Nevím čím to přesně je, ale to zasílání mailů z Nette frameworku mi prostě nesedí. A co víc? Já potřebuju zpětně kontrolovat co přesně se komu odeslalo a kdy, a taky jestli vůbec. Moje řešení mi nabízí obojí: pohodlnost a možnost zpětné kontroly prohlížením historie v databázi.

Jídlem k trvalé obezitě!

** 10:11 Prostě dneska bych žral až bych... jedl.

Dneska se rozhoduju mezi vídeňskou roštěnkou s rejží, kuřecím špízem, gulášem se šesti... Kuřecí kapsáž by taky nebyla k zahození. Nebo prostě obyč kuřízek s brkaší? Nebo si k tomu dát brsal? Šťoubr?

Uvidíme. A když ne, tak jsme neviditelný.

Rok 2017 v krychli

** 18:08 Rychle krychle. Ano, opět je tady sumarizace toho, co se stalo (a nestalo) v minulém roce 2017.

Politika, svět a dění kolem:

 • 20.1.2017 se stal 45. prezidentem USA Donald Trump.
 • Prezident republiky Miloš Zeman dal Kajínkovi milost. Na TV Prima vysílali Kajínkův příběh v podobě 5-ti dílného seriálu. Klíma změnil názor na Kajínkovu nevinu.
 • Volby do posl. sněmovny opět žádný zázrak + ukrutná mediální masáž.
 • V české politice bylo nejvíc snad medializováno Čapí hnízdo, Babiš a Faltýnek.
 • Dohady o rozpočtu a o sestavení vlády ČR

Osobní život:

 • Dal výpověď můj nejlepší a dlouholetý kamarád z práce, Honza. Po pravdě jsem to v té době už taky chtěl vzdát.
 • Složil jsem si starý kolo, který bylo rozebraný do posledního šroubku. Dokonce i ložiska to chtělo vyměnit, atd... Hodně věcí jsem musel dokoupit. Začal jsem jezdit na kole.
 • Kamarádovi Pyro Pyroman jsem opravil (provizorně) jeho kolo, vydrželo to asi 2-3 měsíce (nevím už přesně), než to zadní kolo nechal v podstatě vyměnit včetně ložiska náboje kola atd...
 • Stěhování firmy, tuny a tuny serverů, nábytku a ostatních serepetiček. Ale udělat se to muselo.
 • Asi za týden po stěhování mi skočil na auto nějaký šílenec. Asi se chtěl povozit. Zážitek na celý život.

A jak to vidím v roce 2018?

 • Když v práci zaberu a dodělám na vlastní triko (ve vlastním volným čase) ty změny, co jsem naplánoval už před lety, tak se to ještě dá zachránit a zvednout úroveň hostingu, služeb, IT servisu, atd...
 • Věřím, že když se to neušije horkou jedlou, tak to může dopadnout dobře. A nakonec... nic se nejí tak horký, jak se to uvaří.

Pracovní (ne)klid

** 20:41 Dnešek nebyl zas tak hektický z pohledu pracovního. Alespoň tedy né z mojí strany. Plno problémů jsem vyřešil; přišlo toho sice moc najednou, ale když v tom má člověk svůj systém, tak se to dá zvládnout celkem rychle a v pohodě. Důležité je zachovat chladnou hlavu a pak je zde i místo pro určitou improvizaci při řešení krizových situací. Ale pozor. S velkým počtem objednávek přichází i jistá zodpovědnost.

Stále ještě mám co dodělávat na jednom e-shopu který teď vymýšlíme, to se nedá zapřít. O víkendu proběhlo pár úprav k zapouzdření nedodělků. Stále je tam však prázdný prostor, který je třeba vyplnit. K tomu budou potřeba podklady, které sice zatím nemám, ale jakmile je dostanu, tak se do toho pustím a tu "pětiletku" budu plnit na 150%.

Jde už v podstatě jen o vzhled objednávek + nasazení platebních bran a metod. V podstatě - jakmile k tomu budu mít hotový "ksicht" (frontend), tak k tomu našroubuju "záda" (backend) a budu se jen modlit, aby na mě z debugu nevyskákal tucet chyb. Mám na to ale celkem optimistický názor, takže věřím že tam těch chyb bude v průběhu dokončovacích prací už jen minimum.

Náčelník bosá noha vyhulil jídlem Prostřeno

** 22:45 Koukal jsem se dneska večír na Prostřeno a jak je tam tenhle tejden ten "bosáč", tak jsem docela zíral, co vykouzlil. On je normálně zhulil nějakým chilli kořením, ve kterým asi byla tráva, nebo nějakej hašiš, či co vlastně. No já myslel zprvu že tam měl něco zkaženýho třeba, ale houby. Teda prdlajs. Prostě... On nejspíš má v nějakým tom koření trávu. A jestli o tom věděl, nebo ne? Ehm...

U toho jsem si vzpoměl na film "Jedna ruka netleská" a tu hlášku: "To je normální houbovej čaj!"

Každopádně se na to podívejte zde: http://play.iprima.cz/prostreno/prostreno-xvi-83

Udelejte si o tom vlastní obrázek. Já osobně bych to zvládnul, kdybych předem věděl, že v tom jídle je tráva. Bez takové informace bych asi byl vystíhovanej taky.

Stále bliká, stále bliká, že by studeňák?

** 10:01 Tak jak jsem zprvu myslel že už to je dobrý a monitor bude fachat, tak jsem se docela seknul. On fungoval, zdálo se to být OK, ale jen do doby, než jsem ho na noc vypnul. Takže stále bliká, stále bliká...

Teď se mi zdá že jsou nějaké interference v té části powerboardu, kde je inverter (zapalovací a napájecí část pro CCFL zářivky). Možná jen nějaký studeňák (nedostatečně prohřátý pájený spoj)? Každopádně to neřeší ty mizerný artefakty, který mi to hází po startu PC (obrazovka náběhu BIOSu). Musím tam vyzkoušet jinou grafickou kartu. Jen se modlím, aby to tou grafikou nebylo, páč jí mám v CPU a to by znamenalo, že to odchází celý. Snad to bude jen ten monitor a možná že to ty artefakty hází díky nějakýmu rušení z inverteru při nízkým rozlišení.

No, držte mi palce, jdu dál ladit a zkoumat příčinu závady.

Výměna vyschlých kondenzátorů v LCD monitoru

** 21:54 Přináším další (snad) užitečný kraviny kolem kompů. Tentokrát se bude jednat spíš o HW na úrovni elektro-amatérský opravy. Každý, kdo zručně ovládá pájení na měkko (cínová pájka) a má už pár zkušeností, ten to snad zvládne taky.

Mám 23" monitor, který už má za sebou asi 6-7 let. Posledního asi půl roku se stávalo, že když byl monitor "studený", tak po náběhu začal blikat, což se ustálilo cca během 1 - 5 minut při připojení přes DVI. Když byl připojený přes VGA, tak naběhl hned, ale obraz monitoru se "vlnil". Z toho jsem usoudil, že bude problém ve zdroji monitoru (power-board).

Vysvětlím o co jde. Všechny tyhle monitory mají uvnitř 2 základní desky plošných spojů (PCB). Tou hlavní funkční PCB je tzv. "main-board", kde je elektronika pro samotný LCD display obsahující signálové vstupy do monitoru (konektory VGA, DVI, DP, HDMI...), konvertor v podobě IO (Integrovaný Obvod) a dále signálový výstup pro LCD panel. Pak je tam nezbytná PCB pro napájení, říká se tomu "power-board" - napájecí zdroj monitoru, který má na sobě rovnou i tzv. "inverter", což je vysokonapěťový měnič a řídící jednotka pro CCFL "zářivky" k podsvícení samotného displaye.

Ty power-boardy v monitorech obvykle trpí na vysoké teploty především díky jejich konstrukci a umístění. Vzhledem k tomu, že ty zdroje musí (téměř) dokonale filtrovat střídavou složku ze sítě (230V~50Hz) a ostatní špičky v napájení, musí tam být dost slušný kondenzátory, který tyhle špičky a křivky vyhlazují. Na hrubé vyhlazení nízkých frekvencí se běžně používají elektrolytické kondenzátory především díky tomu, že se vyrábějí ve vyšších kapacitách, než ostatní (keramika, svitek, tantal...), jsou levný a oproti ostatním v poměru velikost/kapacita jsou nejmenší. Problém elektrolytických kondenzátorů je však ten, že vlivem vysokých teplot časem ztrácí svoje vlastnosti a přestávají plnit svojí funkci, což je snad ten největší problém všech monitorů (a spínaných zdrojů obecně). Ono kolikrát stačí ty kondíky vyměnit, přičemž se cena za součástky pochybuje v řádech stokorun, a monitor/zdroj funguje dál. A lidi to vyhazujou jenom díky tomu, že odešlo něco za stovku?

Já jsem si tedy našel na netu servisní manuál k tomu monitoru, vypsal jsem si hodnoty elektrolytických kondenzátorů co jsou na tom power-boardu (kapacitu a napětí) a ty jsem si koupil. Koupil jsem ty kvalitnější co mají teplotní výdrž +105 °C a za komplet všechny jsem zaplatil 153 Kč. Kupoval jsem je v prodejně GES Electronics.

Součástky jsem tedy měl a tak nezbývalo než rozebrat monitor, vyndat power-board, vypájet z něj ty starý "nafouklý" kondíky a zapájet tam ty nový. To už ale podrobně popisovat nebudu; každý amatérský elektro kutil tohle zná a umí to. Jen pozor, ono to na těch fotkách asi nebude vidět, ale ten velký kondenzátor 150uF / 450V, jak tam leží, jsem na PCB nalepil pomocí tavnýho lepidla, stejně jak tam byl nalepený ten původní. A je pravda, že ten původní tam držel docela fest...

Dopadlo to dobře, monitor funguje, sice to ještě není úplně usazený, ale ono si to sedne. Je paráda, že nemusím kupovat nový monitor za tisíce. Místo toho jsem se vešel s opravou do pár stovek a celá ta oprava mi trvala ani né hodinu. Možná 2 hodiny i s přípravou. Já jsem spokojenej.

Ještě přiložím fotky, kde je názorně vidět i to, co se vlastně měnilo. Snad to pomůže někomu, kdo řeší podobný problém.

IMG_9243m.JPG IMG_9247m.JPG IMG_9249m.JPG IMG_9250m.JPG IMG_9251m.JPG IMG_9252m.JPG IMG_9253m.JPG IMG_9254m.JPG IMG_9258m.JPG IMG_9259m.JPG IMG_9261m.JPG IMG_9262m.JPG IMG_9266m.JPG IMG_9267m.JPG IMG_9268m.JPG IMG_9269m.JPG IMG_9270m.JPG IMG_9271m.JPG IMG_9272m.JPG IMG_9273m.JPG

Nefunkční aktualizce Windows 10, verze 1709 - ERROR 0xc0000005

** 23:02 Tak jsem právě nainstaloval výroční update verzi Windows 10 s kódem 1709. Po pravdě to bylo peklo, který už nikdy nechci absolvovat, ale pravděpodobně se s tím budu potýkat každé... čtvrdletí? ...páč to je taková ta perioda, kdy tyhle kraviny obvykle vycházejí a MS se ti to tam bude snažit narvat zaťatou pěstí až po loket...

První věc co jsem dělal několik dní bylo to, že jsem to neustále odkládal (nabízí odklad o 3 dny maximálně, ale já to udělal asi 5x...). Věděl jsem, že tohle nikdy neprojde úplně hladce na všech kompech, tak jsem prostě nechal ty ostatní "usery", ať sednou Microsoftu na lep a pak zaplní internetový diskuze a fóra s tím, že to má chyby, přičemž ostatní na to budou reagovat s řešením.

Čekal jsem tedy na to, že se v tom updatu něco posere (jak jinak) a někdo jiný, kdo už s tím má zkušenosti, tento problém vyřeší / najde řešení. Proto jsem čekal asi 14 dní, než jsem to začal instalovat. Dneska jsem se do toho pustil, protože už mě to začínalo docela srát. Chápeš.

Ale to čekání se vyplatilo. Udělal jsem restart, aby se nainstalovalo pár aktualizací, co mi tady viselo už nějakou dobu. Nainstalováno, tak super. Najednou hláška o tom, že nějaká aktualizace neproběhla tak, jak měla. Ok, otevřel jsem tedy ten LOG (který mi to nabízelo na kliknutí hned po náběhu systému) a viděl jsem, že selhal update na verzi W10 / 1709. WAT? Ok, "keep calm", řekl jsem si, a otevřel jsem "Nastavení" -> "Aktualizace". Dal jsem vyhledat aktualizce, našlo jich to pár dalších, ty se nainstalovali; update 1709 opět selhal, chyba 0xc0000005. Takže restart a znovu...

Nakonec jsem zjistil, že se na to musí trochu oklikou, páč jsem googlil jako kráva; až jsem jim (možná) zavařil servery a dodnes se z toho potí na čele pomocí potenciometrů. Tahle chyba totiž znamená, že jsi v loji a máš (asi) TAK MOC upravený Windows 10, že se to nedokáže nainstalovat, protože jsou k tomu potřeba i ty "špehovací" služby, který jsi před tím správně vypnul.

Řešení? Jednoduché. Jsou dvě možnosti. Buďto si vytvoříš BAT soubor (třeba na ploše) s obsahem:

@echo off

net stop wuauserv
net stop cryptSvc
net stop bits
net stop msiserver
net stop AppIDSvc
Ren C:\Windows\SoftwareDistribution SoftwareDistribution.old
Ren C:\Windows\System32\catroot2 Catroot2.old
net start wuauserv
net start cryptSvc
net start bits
net start msiserver
net start AppIDSvc

pause

...který pak spustíš jako správce...

Nebo si spustíš příkazový řádek (CMD) jako správce a jednotlivě tam příkazy zadáš ("@echo off" a "pause" můžeš vynechat).

Pak zkusíš (BEZ RESTARTU) tu aktualizaci nainstalovat znova a najednou zjistíš, že to klapne a máš pohodu. Restart PC, necháš to doběhnout (restartuje se to v průběhu cca 3x) a máš hotovo.

Každopádně, doporučuju před vším tímhle zálohovat všechny důležité soubory z PC.

A POZOR! ODPOJTE VŠECHNY EXTERNÍ DISKY !!! (U těchto aktualizací totiž často dochází ke ztrátě dat!)

Včera čerti, dneska Babitch!

** 20:01 Oni to fakt dokázali! Zmrd is back! Né, to by bylo moc přísný... Takže... Thief of thieves is back again! Tyvole jako vážně? Dj Babitch? On jako premiér? ...a má složit vládu? Tý vole, tohle musel bejt jeho mokrej sen od dětství do dědství. Jeho jako premiéra bych nebral ani kdyby to byl sejra.

Heleď, stačí se kouknout na to co píčou média na netu. A hlavně ty ankety, co tam dávají. Kuřecí kok.. ehm.. "biskup" hadr. Tak například tohle: Babiš je odteď premiér a má drsný start. ... WAT?

Z toho spíš mám osypku, svrab, průhlen (průjem z krku), tik woků (tik-v-oku)... No hele a když už jsme u těch hlenů, tak ty vole, ten Babišoid, zvaný též "Multifunkční Skleróza" (na moravě spíš "Ďura v Kefe", polsky je to pak snad nejdelší: "Suka Wkrótce za Kotem"), ten na to křeslo projel tak rychle zpět, jako čerstvě vykašlanej hlen po polknutí.

Sorryjako, nebuď pako.

Relativní dno, absolutní chudoba

** 18:09 Čtvrtý den prakticky hladovka. Tak by se dala popsat moje situace z posledních dnů ve zkratce. Hodně spím, z toho mám bolesti zad, které vystřelují až do žaludku. Piju hodně sladkého čaje, abych aspoň nějakou tu energii měl; takhle to ale nejde věčně. Na jízdenky do práce musím prakticky žebrat od známých, rodičů, ... V současné době mám u sebe 3 Kč což je tak akorát na jeden rohlík.

Už mám dost toho škemrání o každou korunu; je mi to tak strašně trapný, že si to snad nikdo neumí představit. Ono by to taky bylo divný, kdybych se při tom například cítil nějak příjemě, žejo?

Já jsem fakt zvědavý, jak budou vypadat vánoce, jestli vůbec budou. Zatím teda nic neplánuju. Ono s tímhle rozpočtem je to tak leda projít se pěšky po náměstí u stromu , pohladit andělíčka na kostele a chytit z toho přinejlepším angínu.

Im flyin'...

** 20:59 Objevil jsem další můj oblíbený song, tak jsem se chtěl podělit.


Černej pátek

** 23:49 Hmm. Dneska to byl fakt na hovno den.

Tramvaj se rozbila po cestě do práce. V práci nešel proud a pak nám zas nešel internet.

V Gepardu už neměli co jsem chtěl. Takže... ach jo.

Nakonec jsem si koupil dobroty na-doma u čanga, což je super.

Hry z Widows Store

** 20:02 Vyzkoušel jsem pár her z Windows Store, abych konečně mohl říct, že celý ten Store je absulně na prd. Mrkvošit "mažong" jsem měl hotový asi za 3 hodiny, což mě fakt nepotěšilo. Mají tam denní výzvy, ale ty se stále opakujou a když získáš za celý měsíc diamantovou medaili (to je ta, kterou získáš hned po tý zlatý), tak se nic nestane. Další měsíc si dáš trapný repete a nic novýho tě nečeká. Já jsem myslel že tam alespoň vymyslí jiný typy her než jen sbírat kameny do určitého počtu tahů, posbírat všechny zlaté kameny, nebo třeba na čas nahrát požadovaný počet bodů / kamenů (dvojic). Největší nudou pak je typ hry, kdy se musí vyčistit celé pole; tzn. že posbíráš celý to "pexeso" z kamenů a je už úplně jedno za jaký čas ten "level" dokončíš.

Další omyl ve hře ze Store je třeba ten Pinbal. Kam se ta kravina hrabe na klasickou hru pinbal, která byla ve "Windows 98 Plus!" a která je také součástí Windows XP... Vzhled podobný, hratelnost nulová, zvukové efekty totálně na prd. Vyvolalo to ve mě nasranost a tak jsem to se slzou v oku (asi průvan, nebo z nostalgie) vypnul a hbytě odinstaloval do věčných lovišť.

Na trochu delší dobu mně zaujala MMO-RPG hra "Order & Chaos 2". Jako hra je to pekná, ale na to ovládání si člověk ze začátku musí zvyknout (jako WoWko to fakt neni, i když si to na to hraje). Je to free-pajšl-shit, takže na začátku budeš rád, že si vyexpíš na pokraj 10týho levelu a víc ani ťuk. Další expení ti to dovolí až příští den. To znamená, že další den už uděláš jenom na level 12 a na 13 už tě to nepustí, dokud si nekoupíš takový debilní kameny, což stojí v přepočtu asi 15 Kč za kámen. K tomu doplnění nějakýho Vergonu nebo čeho jich musíš mít 10. Navíc ty kameny jsou na hovno vlastně. Jenom jim tím dáš prachy abys mohl hrát dál rychlejš. To mě hodně sere, když jsem to už rozehrál a nikde o tomhle ve Store nepsali ani čárku. A to jsem četl podmínky vydavatele dost pečlivě. Ona se mi totiž podobná situace nestala poprvé.

A víš ty co? Když si budu chtít zahrát free-2-play MMO-RPG hru, tak si raději zapařím Guild Wars 2. Má to lepší základnu hráčů a nejsou tam jenom samý lamy, který si dají na tebe following (že tě sledujou automaticky tam kam se hneš a "expí" s tebou, aniž by ti pomohli sekat nepřátelský nestvůry).

Zkrátka; plnohodnotný hry, který na Windows Store nejsou, jsou ty nejlepší. A oni možná ví proč.

Situace je jednoduchá. Hodně vydavatelů zneužívá kanál Windows Store na to, aby zviditelnila vlastní "nahovno" aplikace a doufají, že se ve skupině "zdarma*" chytnou. Naproti tomu, ty zajetý značky, jako je třeba GW2, nebo WoW, AION, atd... Ty se tam neobjeví proto, protože mají vlastní distribuční kanál, vlastní politiku distribuce a nepotřebují posírat hráče tak moc, že by je nutili do jakýchkoliv investicí.

Závěrem: Nejlepší free-2-play MMO-RPG hry jsou ty, který lze dohrát i bez toho aby hráč platil "mikroplatby".