Nefunkční aktualizce Windows 10, verze 1709 - ERROR 0xc0000005

** 23:02 Tak jsem právě nainstaloval výroční update verzi Windows 10 s kódem 1709. Po pravdě to bylo peklo, který už nikdy nechci absolvovat, ale pravděpodobně se s tím budu potýkat každé... čtvrdletí? ...páč to je taková ta perioda, kdy tyhle kraviny obvykle vycházejí a MS se ti to tam bude snažit narvat zaťatou pěstí až po loket...

První věc co jsem dělal několik dní bylo to, že jsem to neustále odkládal (nabízí odklad o 3 dny maximálně, ale já to udělal asi 5x...). Věděl jsem, že tohle nikdy neprojde úplně hladce na všech kompech, tak jsem prostě nechal ty ostatní "usery", ať sednou Microsoftu na lep a pak zaplní internetový diskuze a fóra s tím, že to má chyby, přičemž ostatní na to budou reagovat s řešením.

Čekal jsem tedy na to, že se v tom updatu něco posere (jak jinak) a někdo jiný, kdo už s tím má zkušenosti, tento problém vyřeší / najde řešení. Proto jsem čekal asi 14 dní, než jsem to začal instalovat. Dneska jsem se do toho pustil, protože už mě to začínalo docela srát. Chápeš.

Ale to čekání se vyplatilo. Udělal jsem restart, aby se nainstalovalo pár aktualizací, co mi tady viselo už nějakou dobu. Nainstalováno, tak super. Najednou hláška o tom, že nějaká aktualizace neproběhla tak, jak měla. Ok, otevřel jsem tedy ten LOG (který mi to nabízelo na kliknutí hned po náběhu systému) a viděl jsem, že selhal update na verzi W10 / 1709. WAT? Ok, "keep calm", řekl jsem si, a otevřel jsem "Nastavení" -> "Aktualizace". Dal jsem vyhledat aktualizce, našlo jich to pár dalších, ty se nainstalovali; update 1709 opět selhal, chyba 0xc0000005. Takže restart a znovu...

Nakonec jsem zjistil, že se na to musí trochu oklikou, páč jsem googlil jako kráva; až jsem jim (možná) zavařil servery a dodnes se z toho potí na čele pomocí potenciometrů. Tahle chyba totiž znamená, že jsi v loji a máš (asi) TAK MOC upravený Windows 10, že se to nedokáže nainstalovat, protože jsou k tomu potřeba i ty "špehovací" služby, který jsi před tím správně vypnul.

Řešení? Jednoduché. Jsou dvě možnosti. Buďto si vytvoříš BAT soubor (třeba na ploše) s obsahem:

@echo off

net stop wuauserv
net stop cryptSvc
net stop bits
net stop msiserver
net stop AppIDSvc
Ren C:\Windows\SoftwareDistribution SoftwareDistribution.old
Ren C:\Windows\System32\catroot2 Catroot2.old
net start wuauserv
net start cryptSvc
net start bits
net start msiserver
net start AppIDSvc

pause

...který pak spustíš jako správce...

Nebo si spustíš příkazový řádek (CMD) jako správce a jednotlivě tam příkazy zadáš ("@echo off" a "pause" můžeš vynechat).

Pak zkusíš (BEZ RESTARTU) tu aktualizaci nainstalovat znova a najednou zjistíš, že to klapne a máš pohodu. Restart PC, necháš to doběhnout (restartuje se to v průběhu cca 3x) a máš hotovo.

Každopádně, doporučuju před vším tímhle zálohovat všechny důležité soubory z PC.

A POZOR! ODPOJTE VŠECHNY EXTERNÍ DISKY !!! (U těchto aktualizací totiž často dochází ke ztrátě dat!)