Oprava noťase 486 DX2

** 21:08 Povedlo se mi včera opravit jeden celkem historickej kousek - notebook 486 DX2, 8MB RAM, 350 MB HDD, zvukovka. V podstatě stačilo jenom propájet studeňáky a očistit některá zoxidovaná místa. Ale dost zvláštní věc, co se mi ještě snad nikdy nestalo; vybitá baterka na BIOSu bránila v naběhnutí a když už to naběhlo, tak to blblo a vždycky po několika minutách to zamrzlo. Taky bylo prakticky nemožné nastavit datum v BIOSu, protože během nastavování se datum s časem neustále restartovali. Baterka pro bios je naletovaná přímo na desce, je tam lithiová knoflíková baterie 3V s vývody do PCB CR 1225 FH. Po výměně to drží, už to jede asi 20 hodin v kuse a bez problémů.

Ještě uvažuju o tom, že bych nechal repasovat původní (hlavní napájecí) baterii, která už je hrozně stará a hrozí je by vytekla, což prostě nechceš. Je tu ale několik problémů. Články o rozměrech 17x67mm (atyp 4/3AU) nejsou k dostání ve variantě Ni-CD, ale pouze Ni-MH. Ten noťas to sežere, v tom problém není, jenže každý typ má své pro a proti. Ni-MH sice mají mnohem vyšší kapacitu, ale zároveň mají poloviční životnost než baterie Ni-CD. Dalším problémem je cena. Za jeden článek HR-4/3AU-1Z 4000 chtějí 232,- Kč, což při osmi článcích vychází na 1856,- Kč. Když si baterii nechám zrepasovat v GESu, řeknou si o 35,- Kč za práci na jeden článek, což sice moc není, ale koncová cena se vyšplhá na 2136,- Kč. Kdyby ty články nebyly atypický, nebyla by cena takhle vysoká.

Běží na tom MS-DOS 6.22 a Windows 95. Abych tam mohl něco nahrát (např. starší DOSovské hry), budu muset ještě opravit disketovku, protože se chová nějak divně. Po startu to udělá klasický seek zvuk, ale při vložení diskety je jenom slyšet že se tam něco točí, ale disketa nezapadne do zámku a neotáčí se. Je to záhada. Možná ji budu muset vyměnit, ale ještě nevím kde vezmu náhradní. Je tam taková zmenšená s připojením na flex-kabel. Myslím že jsem něco podobného viděl ve starých serverech IBM. No, budu pátrat, držte palce.

IMG_9473m.jpg IMG_9475m.jpg IMG_9482m.jpg IMG_9483m.jpg