Repasování a čištění switche HPE A5800 (Layer 3)

** 19:20 Více než 7 let provozu switchů (v součtu za bratru čtvrt mega) v prostředí, kde se střídala vlhkost se zimou a sucho s prachem, se na nich podepsalo neskutečným způsobem. Kdybych to neviděl na vlastní bulvy, asi bych jen těžko uvěřil, že je to možné. Nejhorší je ten prach.

Co vlastně bylo špatně uvnitř switche a proč jsem ho vlastně opravoval. Jeden ventilátor tu prašnou válku už vzdal - konkrétně selhal na ložisku (i když se na něm píše "brushless" - bezložiskový). Jelikož je to všechno v celku a nerozebíratelné, je třeba vyměnit celý ventilátor. Měl jsem po ruce jen podobný typ: taky je na 12V, ale místo původních 0.15A má tenhle 0.24A. Taky točí o dost víc a fučí to jak fén na dvojku.

Abych prodloužil životnost switche (resp. zbytku ventilátorů) a také abych do jisté míry mohl spoléhat na jeho stabilitu, musel jsem ho také celý zbavit prachu. Musel jsem ho tedy celý rozebrat, všechno důkladně vyčistit do poslední kuličky prachu, umýt ho isopropylem a pak zase složit.

Proč to dělám až takhle důkladně? Hmm... Tenhle switch bude na celkem důležité části naší sítě, protože bude obsluhovat část sítě pro náš vlastní cluster a z něj 2x 10Gbit ven. A to už je celkem slušnej rachot na síti.

Jak jsem psal o tom ventilátoru který točí víc, dal jsem ho schválně blíž k CPU, který se logicky hřeje nejvíc a bude potřebovat hodně chladit. Celkově se ten průtah vzduchu switchem zvednul a z původních 44 °C to kleslo na příjemných 36 °C (teplota v místnosti ~25 °C). A teď si vem fakt, že v datacentru máme přítah vzduchu stabilně 16 °C.

Tenhle switch si bude chrochtat blahem, protože bude mít stabilní teplotu, bez prachu, bez výkyvů teplot a vlhkost je tam nějakých 15% MAX. Za mě je to nejlepší možná oprava / repase, kterou jsem mohl udělat. Ten switch přežije možná i dalších 10 let aniž by se musel znova otevřít. Je na ně sice doživotní záruka == když se tam něco podělá, tak ti vymění přístroj kus za kus; ale tohle bylo rychlejší, než HPE reklamačka a pak abys to nastavoval celý znovu.