Blog: notebook

Oprava noťase 486 DX2 - Výměna konektoru COM1

** 19:20 Sehnal jsem vhodný konektor pro výměnu portu COM1! Nakonec jsem koupil v českém E-shopu ITAGE Delock Adaptér D-Sub 9 samec > svorkovnice 6 pinů, který má na sobě přesně ten úzký konektor, který jsem potřeboval. Hned jak mi to přišlo, opatrně jsem vypájel tento nový konektor z desky adaptéru. Dalo to trochu (ehm... torchu dost) práce, abych ho nepoškodil. Povedlo se mi to na první dobrou; líp bych to už asi nesvedl. Vypájený konektor je vidět na přiložených fotografiích níže.

Vraťme se ale trochu zpět. Než jsem tento konektor sehnal, původní konektor jsem vypájel (je vidět pro srovnání na poslední fotce) a místo něj jsem napájel kablík s konektorem. Tím jsem si ověřil, že ten COM funguje. A skutečně fungoval. Ještě stojí za zmínku, že jsem kvůli experimentům (a kvůli místu) vypájel z desky také mikrofon, který jsem tam po instalaci nového konektoru vrátil zpět. Opět je to patrné na fotkách (bez konektoru a s konektorem, kde již mikrofon je). Mikrofon však nefunguje, ale já vlastně ani nevím jestli před tím fungoval nebo ne. Před manipulací s ním mě totiž nenapadlo ho vyzkoušet. Ale to je detail, mikrofon je zde spíš "na parádu", vzhledem k tomu, kolik vibrací a hluku do chasis noťase přenáší hard disk.

Když už jsem nakousnul téma HDD, rozhodl jsem se pro upgrade disku. Jednoduše ho vyměním na CF kartu. Existují na to redukce, které jsou k dostání zde: http://www.compuny.cz/redukce-44pin-ata.html nebo třeba tady: https://www.lan-shop.cz/redukce-pc/vystupni-porty/cf a pak tam prostě dám CF kartu. Pro tyhle MS-DOS PC doporučuji maximálně 2 GB karty, protože to je největší velikost diskového oddílu, kterou MS-DOS umí. Jde použít třeba i 4 GB nebo 8 GB karta, ale pak je třeba disk rozdělit na více logických jednotek (C, D, E, F... ale fyzicky půjde o jeden disk). Je také důležité, aby je uměl detekovat (a připojit) BIOS. U této 486 DX2 si nejsem moc jistý, ale za pokus to stojí. Kdyžtak tam dám něco menšího. Snad to bude kompatibilní.

Tak ale abych to uzavřel. Konektor jsem vyměnil, krásně tam zapadl a funguje. Konečně tedy mám normální myš a né tu "bradavici", kterou je to vybavené v základu. Stejně jsem jí v BIOSu zakázal, protože mě to štvalo. Myš funguje i v DOSu s původním ovladačem Mitsumi, který je snad ze všech ovladačů nejvíc univerzální a hlavně má jenom 14 kB, což se hodí i na bootovací diskety, které mají omezenou kapacitu 1.44 MB.

IMG_9505m.jpg IMG_9508m.jpg IMG_9511m.jpg IMG_9512m.jpg IMG_9514m.jpg IMG_9515m.jpg IMG_9516m.jpg IMG_9517m.jpg IMG_9519m.jpg IMG_9521m.jpg

Oprava noťase 486 DX2 - Výměna FDD 1.44 MB

** 21:39 Tak jsem se dostal k opravě, nebo spíš k výměně disketové mechaniky FDD 3.5" (1.44 MB). Původní mechanika měla v sobě extra motor na pohon diskety, který byl připojený gumovým řemínkem, což jsem fakt nepochopil. Normálně tam jsou motory přímo na hřídeli pohonu otáčení disku, což tady bylo prostě jinak.

Našel jsem tedy jinou disketovku, která rozměrově odpovídala a byla taky na připojení flex-kabelem. Jediný problém byl, že disketovka měla vývod na kabel na druhé straně a ještě k tomu byl otočený (takže pin 1 byl ve skutečnosti pin 26). Měl jsem docela dlouhý kabel k tomu, abych to vzládnul připojit i když se konektory nacházeli na opačných stranách. Problém však stále spočíval v těch přehozených pinech.

Sehnat přehozený kabel by bylo na dlouho. Zvolil jsem tedy trochu neobvyklou metodu. Konektor na kabel u disketovky jsem vypájel a zpět jsem ho zapájel otočený o 180°. Všechno funguje jak má, takže oprava / výměna FDD se povedla.

Příště budu přehazovat rozbitý COM konektor, abych mohl připojit myš. Bude hodně těžké sehnat konektor, který má zadní (pájecí) základnu úzkou, jak je možná vidět i na fotkách. Nikde ho nemají, nemůžu ho nikde sehnat. Nezbývá než pátrat, třeba narazím na nějaký e-shop v evropě, nebo jinde v zahraničí. Držte mi palce

IMG_9484m.jpg IMG_9486m.jpg IMG_9487m.jpg IMG_9488m.jpg IMG_9490m.jpg

Oprava noťase 486 DX2

** 21:08 Povedlo se mi včera opravit jeden celkem historickej kousek - notebook 486 DX2, 8MB RAM, 350 MB HDD, zvukovka. V podstatě stačilo jenom propájet studeňáky a očistit některá zoxidovaná místa. Ale dost zvláštní věc, co se mi ještě snad nikdy nestalo; vybitá baterka na BIOSu bránila v naběhnutí a když už to naběhlo, tak to blblo a vždycky po několika minutách to zamrzlo. Taky bylo prakticky nemožné nastavit datum v BIOSu, protože během nastavování se datum s časem neustále restartovali. Baterka pro bios je naletovaná přímo na desce, je tam lithiová knoflíková baterie 3V s vývody do PCB CR 1225 FH. Po výměně to drží, už to jede asi 20 hodin v kuse a bez problémů.

Ještě uvažuju o tom, že bych nechal repasovat původní (hlavní napájecí) baterii, která už je hrozně stará a hrozí že by vytekla, což prostě nechceš. Je tu ale několik problémů. Články o rozměrech 17x67mm (atyp 4/3AU) nejsou k dostání ve variantě Ni-CD, ale pouze Ni-MH. Ten noťas to sežere, v tom problém není, jenže každý typ má své pro a proti. Ni-MH sice mají mnohem vyšší kapacitu, ale zároveň mají poloviční životnost než baterie Ni-CD. Dalším problémem je cena. Za jeden článek HR-4/3AU-1Z 4000 chtějí 232,- Kč, což při osmi článcích vychází na 1856,- Kč. Když si baterii nechám zrepasovat v GESu, řeknou si o 35,- Kč za práci na jeden článek, což sice moc není, ale koncová cena se vyšplhá na 2136,- Kč. Kdyby ty články nebyly atypický, nebyla by cena takhle vysoká.

Běží na tom MS-DOS 6.22 a Windows 95. Abych tam mohl něco nahrát (např. starší DOSovské hry), budu muset ještě opravit disketovku, protože se chová nějak divně. Po startu to udělá klasický seek zvuk, ale při vložení diskety je jenom slyšet že se tam něco točí, ale disketa nezapadne do zámku a neotáčí se. Je to záhada. Možná ji budu muset vyměnit, ale ještě nevím kde vezmu náhradní. Je tam taková zmenšená s připojením na flex-kabel. Myslím že jsem něco podobného viděl ve starých serverech IBM. No, budu pátrat, držte palce.

IMG_9473m.jpg IMG_9475m.jpg IMG_9482m.jpg IMG_9483m.jpg