Blog: PHP

Mailer

** 17:27 To byl zase dneska den. Nejen že mám dneska třicítku, ale v práci jsem dost máknul na systému rozesílání mailů zákazníkům. Vlastně to funguje tak, že mám tabulku v databázi do které házím data, které si vybere PHP script spouštěný přes cron na localhostu každou minutu. Vždycky to ale může poslat maximálně 10 zpráv za jedno spuštění a je tam 2 vteřiny pauza mezi odesíláním.

Celkem jednoduchá věc, jen to vymyslet a napsat. Všechno to frčí rovnou přes SMTP na mailák, takže žádný pseudo rozesílání přes lokální webserver atd...

Co mě docela mile překvapilo, byla aktuální verze PHPmaileru který k tomu používám. Naposledy jsem se s ním setkal kdysi dávno; je to možná už 4 roky zpět a tehdy to bylo děravý jak cedník. Teď jsem na to koukal a je z toho celkem snadno použitelný a komplexní nástroj. Bude docela sranda s tím pracovat.

Každopádně: abych se vrátil k meritu věci. Do databáze stačí zapsat ID zákazníka (není nutné), email příjemce, předmět mailu a obsah mailu. Dál se tam automaticky (díky AUTOINCREMENT) přiřadí GUID (unikátní ID) což používám hlavně pro určení posloupnousti zpráv při dosažení limitu "per_hit". Při zápisu do DB se rovněž uloží datum a čas kdy to bylo zadáno. V neposlední řadě ta tabulka obsahuje sloupec "sent", který určuje, jestli byl mail už odeslán (1) nebo čeká na odeslání (0) a nebo jestli to selhalo (-1). To tam mám pro to, aby se mi to nezacyklilo, páč je jasný, že pak byc to každou minutu odesílalo dokola prvních 10 mailů, který to v databázi najde. A to fakt nechceš.

Teď mi vlastně stačí vložit do databáze co chci odeslat (a komu) a během cca dvou minut se to doručí. Tím se kulantně vyhnu složité implementaci zasílání mailů v Nette. Nevím čím to přesně je, ale to zasílání mailů z Nette frameworku mi prostě nesedí. A co víc? Já potřebuju zpětně kontrolovat co přesně se komu odeslalo a kdy, a taky jestli vůbec. Moje řešení mi nabízí obojí: pohodlnost a možnost zpětné kontroly prohlížením historie v databázi.

Pracovní neděle, aneb web na prd

** 18:23 Dělal jsem dneska od odpoledne na nějakých úpravách webů do práce. Jeden docela šel, ten druhý byl ale peklo. Nechápu, proč někdo pro web použije PHP a nakonec ho vlastně ani nepoužívá. Sskoro samý statický stránky, odkazy taky statický; k tomu 4 jazykové verze včetně ruštiny, což fakt nedávám... Tak jsem do všech stránek (ve všech jazykových verzích) doplňoval odkazy na ruštinu, což bylo fakt peklo - nehorázný.

Nejraději bych celý ten web přepsal, zachoval bych jenom styl a naprogramoval bych to od základu znova. Vždyť to ani nepoužívá databázi! Je to něco strašnýho; když je potřeba upravit najednou všechny texty na všech stránkách a k tomu ve všech jazykových verzích, tak se to musí upravovat soubor po souboru. Kdyby to alespoň bylo napsaný nějak logicky správně a čistě... Jenže tam jsou někde použité TABy, někde zase mezery, odsazení je úplně špatně (a v každém souboru je to úplně jinak), takže ukrutnej bordel v kódu. Každej soubor musíš luštit jako křížovku, abys vůbec našel právě to místo, který chceš upravit.

Ono to tak ale nakonec asi stejně dopadne, že to prostě předělám. Ono se jedná totiž o stránky, který je třeba docela často upravovat. Upravuje se to podle sezóny, podle toho jak je na tom trh, jaký jsou zrovna akce ve městě atd. Takže minimálně jednou za čtvrt roku je třeba tam něco upravit. Navíc to teď ani není sjednocené = různé jazyky mají různé obrázky a rozvržení stránek; prostě to nemá hlavu patu.

Tak jak to je teď, se web prostě nedělá. Sice chápu že to bylo napsaný skoro před deseti lety, ale už v tý době bych to už sám napsal líp. Ono, lepit tam další a další záplaty a opravovat všechen text přímo v kódu není vůbec ideální. PHP je celkem slušnej a výkonnej kus SW, kterej když se nevyužije ani pro takovýhle základní a primitivní věci, tak jde všechno do kopru. On je taky hlavně problém, že časem se v tom nikdo ani nevyzná (když to před tím psalo prase). Nikdo už vlastně pořádně neví kam jaký odkazy vedou. Nakonec, i ten Google z toho nutně musí bejt magor a proto to možná neindexuje na horních pozicích, ale "bůhvíkde". Takže jakýkoliv SEO je na hadry.

2017-11-05_two-types-of-people.jpg