Blog: powerboard

Výměna vyschlých kondenzátorů v LCD monitoru

** 21:54 Přináším další (snad) užitečný kraviny kolem kompů. Tentokrát se bude jednat spíš o HW na úrovni elektro-amatérský opravy. Každý, kdo zručně ovládá pájení na měkko (cínová pájka) a má už pár zkušeností, ten to snad zvládne taky.

Mám 23" monitor, který už má za sebou asi 6-7 let. Posledního asi půl roku se stávalo, že když byl monitor "studený", tak po náběhu začal blikat, což se ustálilo cca během 1 - 5 minut při připojení přes DVI. Když byl připojený přes VGA, tak naběhl hned, ale obraz monitoru se "vlnil". Z toho jsem usoudil, že bude problém ve zdroji monitoru (power-board).

Vysvětlím o co jde. Všechny tyhle monitory mají uvnitř 2 základní desky plošných spojů (PCB). Tou hlavní funkční PCB je tzv. "main-board", kde je elektronika pro samotný LCD display obsahující signálové vstupy do monitoru (konektory VGA, DVI, DP, HDMI...), konvertor v podobě IO (Integrovaný Obvod) a dále signálový výstup pro LCD panel. Pak je tam nezbytná PCB pro napájení, říká se tomu "power-board" - napájecí zdroj monitoru, který má na sobě rovnou i tzv. "inverter", což je vysokonapěťový měnič a řídící jednotka pro CCFL "zářivky" k podsvícení samotného displaye.

Ty power-boardy v monitorech obvykle trpí na vysoké teploty především díky jejich konstrukci a umístění. Vzhledem k tomu, že ty zdroje musí (téměř) dokonale filtrovat střídavou složku ze sítě (230V~50Hz) a ostatní špičky v napájení, musí tam být dost slušný kondenzátory, který tyhle špičky a křivky vyhlazují. Na hrubé vyhlazení nízkých frekvencí se běžně používají elektrolytické kondenzátory především díky tomu, že se vyrábějí ve vyšších kapacitách, než ostatní (keramika, svitek, tantal...), jsou levný a oproti ostatním v poměru velikost/kapacita jsou nejmenší. Problém elektrolytických kondenzátorů je však ten, že vlivem vysokých teplot časem ztrácí svoje vlastnosti a přestávají plnit svojí funkci, což je snad ten největší problém všech monitorů (a spínaných zdrojů obecně). Ono kolikrát stačí ty kondíky vyměnit, přičemž se cena za součástky pohybuje v řádech stokorun, a monitor/zdroj funguje dál. A lidi to vyhazujou jenom díky tomu, že odešlo něco za stovku?

Já jsem si tedy našel na netu servisní manuál k tomu monitoru, vypsal jsem si hodnoty elektrolytických kondenzátorů co jsou na tom power-boardu (kapacitu a napětí) a ty jsem si koupil. Koupil jsem ty kvalitnější co mají teplotní výdrž +105 °C a za komplet všechny jsem zaplatil 153 Kč. Kupoval jsem je v prodejně GES Electronics.

Součástky jsem tedy měl a tak nezbývalo než rozebrat monitor, vyndat power-board, vypájet z něj ty starý "nafouklý" kondíky a zapájet tam ty nový. To už ale podrobně popisovat nebudu; každý amatérský elektro kutil tohle zná a umí to. Jen pozor, ono to na těch fotkách asi nebude vidět, ale ten velký kondenzátor 150uF / 450V, jak tam leží, jsem na PCB nalepil pomocí tavnýho lepidla, stejně jak tam byl nalepený ten původní. A je pravda, že ten původní tam držel docela fest...

Dopadlo to dobře, monitor funguje, sice to ještě není úplně usazený, ale ono si to sedne. Je paráda, že nemusím kupovat nový monitor za tisíce. Místo toho jsem se vešel s opravou do pár stovek a celá ta oprava mi trvala ani né hodinu. Možná 2 hodiny i s přípravou. Já jsem spokojenej.

Ještě přiložím fotky, kde je názorně vidět i to, co se vlastně měnilo. Snad to pomůže někomu, kdo řeší podobný problém.

IMG_9243m.JPG IMG_9247m.JPG IMG_9249m.JPG IMG_9250m.JPG IMG_9251m.JPG IMG_9252m.JPG IMG_9253m.JPG IMG_9254m.JPG IMG_9258m.JPG IMG_9259m.JPG IMG_9261m.JPG IMG_9262m.JPG IMG_9266m.JPG IMG_9267m.JPG IMG_9268m.JPG IMG_9269m.JPG IMG_9270m.JPG IMG_9271m.JPG IMG_9272m.JPG IMG_9273m.JPG