Blog: práce

Stěhování na čtvrtou (kolej)

** 21:46 Pamatujete, jak jsme dne 11.7.2017 stěhovali celou firmu jinam? No tak hádej co... Dne 24.2.2019 jsme si dali repete. Takže opět stěhování kravin, tuny bordelu a více než 12 hodin v prdeli. A to nepočítám to, jak to na novým místě ještě budeme zabydlovat atd. Prostě humus.

Přijde mi, že ta firma jde čím dál tím víc do prdele. Chce to inovace, rozvoj, aktualizace, vývoj nových věcí, invenci; prostě nápady na to, jak to zachránit. Podle mě to ještě zachránit jde, ale je třeba začít s čistým štítem, platit účty včas a prostě hrát tuhle "hru" fér. Pak se může i z týhle hnusný housenky stát majestátní motýl.

Hodně věcí, který to sráží na kolena je spolu nějakým způsobem svázaných a bez jedné nejde zlepšit druhou a naopak. Ale to se snadno řekne; hůř se to řeší. Ono to řešení totiž moc jednoduchý nebude. Někdy je totiž strašně málo "chtít" a musí se prostě makat. Bude to složitý a nějak se to musí překlenout. Jen to snad nedopadne tak, že vydělaný prachy budou prostě jen dál mizet "kdesi" a účty budou opět viset v luftu, tam někde v dáli, tam kde jsou položky "po splatnosti".

~ V podnikání nemůžete čekat, až bouřka přejde; je nutné naučit se tančit v dešti. ~

Půl roku práce konečně online

** update 20:43 Jedna z věcí, co mi nedala spát posledního cca půl roku, je konečně na světě. I když to sice není dotažený úplně do finále, hodně věcí (odhadem tak 95%) je na tom webu tak, jak to má být. Nebo tedy alespoň podle prvo-plánu (a pozdějších přepisů, jak se říká).

Jestli to bude mít úspěch, bude to jedině dobře. Jestli ne, tak asi nastane situace #sorryjako, nebo něco podobnýho. Formulace některých textů se mi zdá přinejmejším trochu kostrbatá. Ve snaze tlačit co nejvíc "srozumitelné" informace zákazníkům za každou cenu, se z toho pak spíš stává propletenec nesmyslů a protislov. Tento stav pak vrcholí v bodě, kdy si i nejlepší jurdři a lingvisté raději hodí mašli, než aby se snažili to jakkoliv rozlousknout, nebo pochopit.

Každopádně jsem odvedl kus práce; to snad nikdo nepopře. Hodně věcí jsem naprogramoval na pozadí; udělal jsem mezi tím mnoho systémů což celý projekt podpořilo. To ale na první pohled vidět není. Hlavně to pak nevidí ti lidé, co mi za mojí práci mají zaplatit. Je to bohužel tak, že když něco funguje, vidí jenom front-end (ksicht), takový to "klikací". To, že za tím stojí desítky a stovky hodin práce, protože aby to fungovalo, je třeba tomu udělat back-end (záda), to už je prostě nezajímá, protože to oni nevidí.

Zkrátka, je to složitá věc a doufám že se web bude lidem líbit.

** 14:46 Dneska to bylo energický...

2018-04-18_motivacni-kocka.jpg

Mailer

** 17:27 To byl zase dneska den. Nejen že mám dneska třicítku, ale v práci jsem dost máknul na systému rozesílání mailů zákazníkům. Vlastně to funguje tak, že mám tabulku v databázi do které házím data, které si vybere PHP script spouštěný přes cron na localhostu každou minutu. Vždycky to ale může poslat maximálně 10 zpráv za jedno spuštění a je tam 2 vteřiny pauza mezi odesíláním.

Celkem jednoduchá věc, jen to vymyslet a napsat. Všechno to frčí rovnou přes SMTP na mailák, takže žádný pseudo rozesílání přes lokální webserver atd...

Co mě docela mile překvapilo, byla aktuální verze PHPmaileru který k tomu používám. Naposledy jsem se s ním setkal kdysi dávno; je to možná už 4 roky zpět a tehdy to bylo děravý jak cedník. Teď jsem na to koukal a je z toho celkem snadno použitelný a komplexní nástroj. Bude docela sranda s tím pracovat.

Každopádně: abych se vrátil k meritu věci. Do databáze stačí zapsat ID zákazníka (není nutné), email příjemce, předmět mailu a obsah mailu. Dál se tam automaticky (díky AUTOINCREMENT) přiřadí GUID (unikátní ID) což používám hlavně pro určení posloupnousti zpráv při dosažení limitu "per_hit". Při zápisu do DB se rovněž uloží datum a čas kdy to bylo zadáno. V neposlední řadě ta tabulka obsahuje sloupec "sent", který určuje, jestli byl mail už odeslán (1) nebo čeká na odeslání (0) a nebo jestli to selhalo (-1). To tam mám pro to, aby se mi to nezacyklilo, páč je jasný, že pak byc to každou minutu odesílalo dokola prvních 10 mailů, který to v databázi najde. A to fakt nechceš.

Teď mi vlastně stačí vložit do databáze co chci odeslat (a komu) a během cca dvou minut se to doručí. Tím se kulantně vyhnu složité implementaci zasílání mailů v Nette. Nevím čím to přesně je, ale to zasílání mailů z Nette frameworku mi prostě nesedí. A co víc? Já potřebuju zpětně kontrolovat co přesně se komu odeslalo a kdy, a taky jestli vůbec. Moje řešení mi nabízí obojí: pohodlnost a možnost zpětné kontroly prohlížením historie v databázi.

Pracovní (ne)klid

** 20:41 Dnešek nebyl zas tak hektický z pohledu pracovního. Alespoň tedy né z mojí strany. Plno problémů jsem vyřešil; přišlo toho sice moc najednou, ale když v tom má člověk svůj systém, tak se to dá zvládnout celkem rychle a v pohodě. Důležité je zachovat chladnou hlavu a pak je zde i místo pro určitou improvizaci při řešení krizových situací. Ale pozor. S velkým počtem objednávek přichází i jistá zodpovědnost.

Stále ještě mám co dodělávat na jednom e-shopu který teď vymýšlíme, to se nedá zapřít. O víkendu proběhlo pár úprav k zapouzdření nedodělků. Stále je tam však prázdný prostor, který je třeba vyplnit. K tomu budou potřeba podklady, které sice zatím nemám, ale jakmile je dostanu, tak se do toho pustím a tu "pětiletku" budu plnit na 150%.

Jde už v podstatě jen o vzhled objednávek + nasazení platebních bran a metod. V podstatě - jakmile k tomu budu mít hotový "ksicht" (frontend), tak k tomu našroubuju "záda" (backend) a budu se jen modlit, aby na mě z debugu nevyskákal tucet chyb. Mám na to ale celkem optimistický názor, takže věřím že tam těch chyb bude v průběhu dokončovacích prací už jen minimum.

Relativní dno, absolutní chudoba

** 18:09 Čtvrtý den prakticky hladovka. Tak by se dala popsat moje situace z posledních dnů ve zkratce. Hodně spím, z toho mám bolesti zad, které vystřelují až do žaludku. Piju hodně sladkého čaje, abych aspoň nějakou tu energii měl; takhle to ale nejde věčně. Na jízdenky do práce musím prakticky žebrat od známých, rodičů, ... V současné době mám u sebe 3 Kč což je tak akorát na jeden rohlík.

Už mám dost toho škemrání o každou korunu; je mi to tak strašně trapný, že si to snad nikdo neumí představit. Ono by to taky bylo divný, kdybych se při tom například cítil nějak příjemě, žejo?

Já jsem fakt zvědavý, jak budou vypadat vánoce, jestli vůbec budou. Zatím teda nic neplánuju. Ono s tímhle rozpočtem je to tak leda projít se pěšky po náměstí u stromu , pohladit andělíčka na kostele a chytit z toho přinejlepším angínu.

Pracovní neděle, aneb web na prd

** 18:23 Dělal jsem dneska od odpoledne na nějakých úpravách webů do práce. Jeden docela šel, ten druhý byl ale peklo. Nechápu, proč někdo pro web použije PHP a nakonec ho vlastně ani nepoužívá. Sskoro samý statický stránky, odkazy taky statický; k tomu 4 jazykové verze včetně ruštiny, což fakt nedávám... Tak jsem do všech stránek (ve všech jazykových verzích) doplňoval odkazy na ruštinu, což bylo fakt peklo - nehorázný.

Nejraději bych celý ten web přepsal, zachoval bych jenom styl a naprogramoval bych to od základu znova. Vždyť to ani nepoužívá databázi! Je to něco strašnýho; když je potřeba upravit najednou všechny texty na všech stránkách a k tomu ve všech jazykových verzích, tak se to musí upravovat soubor po souboru. Kdyby to alespoň bylo napsaný nějak logicky správně a čistě... Jenže tam jsou někde použité TABy, někde zase mezery, odsazení je úplně špatně (a v každém souboru je to úplně jinak), takže ukrutnej bordel v kódu. Každej soubor musíš luštit jako křížovku, abys vůbec našel právě to místo, který chceš upravit.

Ono to tak ale nakonec asi stejně dopadne, že to prostě předělám. Ono se jedná totiž o stránky, který je třeba docela často upravovat. Upravuje se to podle sezóny, podle toho jak je na tom trh, jaký jsou zrovna akce ve městě atd. Takže minimálně jednou za čtvrt roku je třeba tam něco upravit. Navíc to teď ani není sjednocené = různé jazyky mají různé obrázky a rozvržení stránek; prostě to nemá hlavu patu.

Tak jak to je teď, se web prostě nedělá. Sice chápu že to bylo napsaný skoro před deseti lety, ale už v tý době bych to už sám napsal líp. Ono, lepit tam další a další záplaty a opravovat všechen text přímo v kódu není vůbec ideální. PHP je celkem slušnej a výkonnej kus SW, kterej když se nevyužije ani pro takovýhle základní a primitivní věci, tak jde všechno do kopru. On je taky hlavně problém, že časem se v tom nikdo ani nevyzná (když to před tím psalo prase). Nikdo už vlastně pořádně neví kam jaký odkazy vedou. Nakonec, i ten Google z toho nutně musí bejt magor a proto to možná neindexuje na horních pozicích, ale "bůhvíkde". Takže jakýkoliv SEO je na hadry.

2017-11-05_two-types-of-people.jpg

Práce za děkuju, kafíčko a únava

** 08:34 Zdar, dneska je divnej, skoro až "nahovno" den. Jsem dost utahanej, protože fotr neumí spát normálně; on si jde lehnout hned jak odpoledne přijde domů z práce a když pak se probudí o půlnoci, začne mě budit kraválem co dělá. Je to zkrátka bezohledný prase, který za každou cenu musí dělat ostatním ze života peklo.

Ale zpět k meritu věci. Čeká mě dost náročný programování, doplnění funkce stíracích karet / kupónů a jiná zvířena v Nette / PHP. Nedostatek spánku není dobrá věc, jelikož se nemůžu soutředit tak, jak bych potřeboval. Do toho mám ještě vymyslet jak zmigrovat to prokletý KVM na Virtuozzo 7. Já to vidím tak, že to v poledne zabalím a pojedu dospat. Ono by to teoreicky šlo, kdybych nemusel dělat kolegovi "přítele na telefonu", zatím co on bude v datacentru působit jako moje "vzdálená paže". Je to trochu na palici.

Jdu si dát kafe (dnes už třetí) a až se mi zkopíruje po slimáčím netu pre-mod image webu, tak se do toho pustím. Snad to doběhne dřív, než to na mě přijde.

Stěhování na třetí (kolej)

** 19:54 Nesnáším stěhování kanclu. Každej se jenom hádá, všichni jsou nasraný protože tahaj tuny kravin co jsme měli už dávno vyhodit a celkově panuje nálada na hovno.

Odvezlo se toho 2 plný dodávky, narvaný k prasknutí. Odhadem jsme za dnešek odtahali asi 5 tun kravin. A jak už to tak bývá, šlo to z malýho prostoru do ještě menšího. Takže dilema "jak to tam narvat" bylo hned na světě. Asi jinej vesmír. Ale nakonec se to tam tak nějak i vešlo, ale bude s tím ještě mraky práce.

A to ještě není všechno. Na novým místě není internet. Já fakt netuším, jak budeme bez internetu vůbec fungovat. Zvlášť když jsme firma, která bez netu neudělá vůbec, ale jako že VŮBEC nic. No, na zítřek jsem hodně zvědavý, až budeme řešit net a věci kolem toho. Jestli to vůbec rozchodíme. Potřebujeme celkem slušnou linku, stabilní jako kráva a hlavně - veřejnou, statickou IP.

Dneska jsem ale utahanej jako splachovadlo od hajzlu, jsem vyřízenej jak žádost, hotovej jak porce ve školní jídelně a zrušenej jak výtahy bez vnitřích dveří. Prostě totálka jak po bouračce v rychlosti 180km/h do protihlukový stěny.

Snad to zítra v nových prostorách nějak vytuníme a zvládneme to. Taky nám ve starých kanclech zbylo ještě pár desítek serverů, který prostě půjdou k likvidaci, nebo se uskladní někde externě. Hlavně mě sere ten net.

Notoričtí zavírači oken a nepřátelé proudícího vzduchu

** 21:46 Vždycky když jedu do / z práce, tak se najde někdo, kdo začne předemnou zavírat okna v BUSe. "Ty vole, co to zavíráš, vzduch se musí hejbat!" říkám si pro sebe. Zvlášť v těch vedrech co teď jsou. Ale to né, důchodce se bojí aby ho "náhodou" neofouklo. Ty krávo, nechápeš, když jsou tyhle vedra. A pak se div tomu, že důchodci ve vedrech padaj v MHD jako kuželky. Zavřít si před sebou okno v autobuse je jako mít nasazenou plynovou masku a ucpat si díru na vzduch. filtr. Nedivím se, že už se ty mrchy BUSy s těma uzoučkýma okýnkama nevyrábějí a dělají se místo nich ty co maj pořádný okna; takový ty "tramvajácký šoupačky". Nejraději sedím v zadní části vozu, kde to řádně fučí a je tam alespoň trocha vzduchu. Tedy alespoň když se to řidiči podaří vohulit a né zabřednout v zácpě. To je pak poježděníčko příjemější. Ale ty zavírače oken bych z přepravy nejraději vyloučil; stejně jako vylučuju ráno na WC.

Přihazuju ještě Fattyho vyjádření k rozchodu se Sárou.


Povíkendí

** 15:05 Po víkendu je člověk vždycky takovej rozervanej, zmuchlanej a zahozenej v koutě, až hrůza pomyslet.


Blacklist tady, blacklist tam (všude kam se podívam)

** Update 20:41 Tak je to tutovka. SORBS BlackList blokuje Gmail. Jak je tohle vůbec možný? No normálně. Gmail se používá pro spam hodně často a masivně. Dokonce tam jsou i detekovaný nějaký viry. Ale to začalo nabírat na obrátkách až teprve teď někdy o víkendu, což je zajímavý. Snad s tím něco udělají, protože jinak se mi zítra s telefonáty roztrhne pytel.

** 17:54 Blacklisty jsou super věc, když v nich nejste a naopak je používáte k filtrování spamů. To jsem dneska prakticky řešil celý den. Ladit starej mailák je celkem umění, ale jde to. Ještě to budu muset nahodit na druhým mailáku a na tomhle taky nahodit DKIM jako na tom co jsem dělal včera. Prostě mám na každým z nich rozděláno něco a teď to musím dopasovat, abych z toho dostal maximum co půjde na straně bezpečnosti a konečně přestat řešit příchozí spamy a podobný krávoviny.

Řeknu ti, že už po několika prvních hodinách to zablokovalo desítky, možná i stovky příchozích mailů - spamů. Dokonce jsem koukal, že i nějaký mailservery od google jsou na BL. To víš, blacklist si nevybírá jaký poskytovatel ty spamy posílá; prostě to hodí do seznamu (tím nemyslím seznam.cz) a kdo daný typ blacklistu používá, ten automaticky odmítne mail a vůbec ho nedoručuje. Prostě mazec!

DKIM na mailáku a další vychytávky

** 17:42 Tak na mailáku mám už konečně nasazený DKIM, jen se musím poprat s relay a webserverama. Nejsem si jistý, jestli vůbec jde poslat mail s DKIMem z PHPčka, ale podle mě by se o to měl primárně starat mailák. Otázkou je jestli ten první, do kterýho to PHPčko natáhne, nebo jestli to může zařídit i autorizovaný SMTP relay někde po cestě. Budu si s tím nejspíš hrát celý týden, pak to nasadím na všechny naše weby a nakonec nejspíš rozešleme novinku, že kdo chce DKIM, tak ať si řekne. Pokusím se to co nejvíc zautomatizovat na straně hostingu, abych každý požadavek nemusel vyřizovat ručně.

Do toho mě ještě čeká zrušit jeden server, který je zastaralý, přesunout z něj data jinam atd... Zkrátka práce jak na kostele, ale už se to blíží do podoby, ve který je to udržitelný. Ještě tak dodělat ty oprávnění pro domény a bude to paráda. Další věc je FTP, to se musí taky nějak dořešit. DNS už je celkem OK, blacklisty budu řešit zítra. Je toho ještě hodně, ale samo se to prostě neudělá. Tzn. že to musím udělat celý já.

We MUST work together

** 21:42 Občas toho mám v práci až nad hlavu a není jednoduchý plnit úkoly, co nejsou od bosse popsaný tak, aby se to dalo pochopit. Jednoduše - šéf ušetří nějaký čas a to co ušetřil on, já musím znásobit desetkrát, protože se ptám na doplňující otázky, abych se vlastně dozvěděl, co tím básník chtěl říci. Za ty 4 roky co pod ním jsem, stěžoval jsem si na tohle několikrát.

Teď trochu odbočím. Šéf mi stále tvrdí, jak já jsem strašně arogantní a že si na všechno stěžuju, se vším mám problém atd. Jenže problém je v tom, že já arogantní rozhodně nejsem. Já jen chci přesně zadaný úkol, abych ho mohl co nejrychleji splnit. Je to snad arogance? Chci pracovat a né zadavatele zbytečně vyslíchat.

A nyní se vraťme k tomu, jak si šéfovi stěžuju na to, že potřebuju zadání, nikoliv koncept. On je totiž problém v tom, že je schopný mi napsat větu o třech slovech a chce abych okamžitě věděl co tím myslí. Vidím mu snad do hlavy? Ne. Uvědomí si někdy tento fakt? Ne. Takže se neustále dohadujeme o tom, co jak myslí a co vlastně chce. Uveďme si příklad...


Třeba věta (bez přechozího kontextu, který by mohl osvětlit danou větu):

  • "co port X switche YZ?"

...podle něj zmanená:

  • "Zapni mi na switchi YZ port X"

Když se ho opovážím zeptat "co s tím portem mám dělat?", dostanu odpověď: "tak snad se dovtípíš, ne?!"

A já se ptám, Vážení přátelé: "Kdo je tady teď vlastně arogantní?"

Odpovědi můžete psát na naše oficiální FB stránky: https://www.facebook.com/udernik.net/

Nekonečný projekt za pakatel

** Update 03:41 Po připomínkách k první verzi, kterou jsem představil šéfovi, to snad už má finální podobu a nebude se do toho muset pár dní zasahovat. Hlavně že to mám z krku a klíčové problémy jsem si obhájil. Mám kdyžtak i zálohu verzí před úpravou a to je argument sám o sobě, protože šéf si všiml i těch chyb, které tam prostě jsou od začátku. Za počáteční verzi webu ale nemůžu já, ale kolega který už u nás nepracuje. Největší problém je v tom, že on k tomu nenapsal žádnou dokumentaci, ani pro DoxyGen, prostě nic. Pak mi trvalo strašně moc dlouho, abych se v tak obrovský webový aplikaci vůbec zorientoval. Tím jsem si na sebe upletl Ba-bič, protože po mě teď všichni chtějí abych to upravoval jenom já. Snad to ustojím a zvládnu to.

** 23:12 Tak jsem teď (spíš tak asi před půl hodinou) konečně dodělal další stránky na web jednoho z našich větších projektů. Jen mě už začíná štvát, opravdu hodně štvát (skoro by se dalo říct i "srát"), že je toho čím dál tím víc a co se týče webu, tak jsem na to sám. Do toho musím řešit ticíce dalších jiných věcí.

Nechápu, jak takovej hubeňour jako já může sedět prdelí na deseti židlích naráz. Například mám ve dvou projektech (ve dvou firmách) na starost podporu od úrovně tier 1 až do tier 3. Někdy i tier 4, protože ten HW musí někdo opravovat, stavět servery a po stránce SW se ledasco musí taky naprogramovat, protože tak specifický aplikace nikdo jiný neudělá. Pak dělám na vývoji a dalších úkolech, opravuju lidem chyby na webu atd. A přitom za to beru míň než lidi na podpoře? Tak to #sorryjako. A pak se mi všichni strašně diví, že za ty peníze občas ani nevstanu z postele.

No nic, snad bude líp. Teď o víkendu budu zase dělat zelňačku. Mám jí rád; rád se zelňačkou přežírám. Jinak asi budu dělat smažák, je to takový obyč a celkem i rychle hotový. Možná bych ale skáknul nakoupit taky něco jinýho. Koprovku jsem dlouho neměl, nebo bych mohl udělat rajskou z gruntu, protože jsem jí zatím vždycky kupoval mraženou. Ta mražená není špatná, ale domécí je prostě domácí. Nebo bych možná mohl udělat karbanátky, ty jsem neměl už ani nepamatuju. Nejlepší jsou s brkaší, hezky politou máslem.

No co na to říct? Miluju jídlo.

Vrtěti psem...

** 22:06 ...a to pořáně, po zemi a bez skrupulí. Dostat v práci tak mizernou mzdu, tedy její část, jako dneska já, tak by to každej z fleku zatíp. Realy? Pětikilo? Jenom za základní potraviny jsem dal 4 čela. A ještě tam po sobě štěkáme jako psi. Je to nekonečný boj.

No nic, otočme list. Je víkend a venku se to zatáhlo. ČHMÚ vydal vástrahu na vichřici, bouřky a tornáda. Kecam. Jen bouřky. Ale fučelo to tam dost na randál, až jsem se bál že nezafouká. Jinak dneska vedro, vedro a pro změnu vedro. Dal jsem si pro jistotu větráky v kompu na max, aby se to neupeklo.

Ty disky přes léto dostavaj docela zabrat, nerad bych aby mi to odešlo, páč tam mám dost dat co jsem za nějakých 15 let nahromadil. Třeba mám všechno co jsem kdy vyfotil, pár fotek od známých, programy co jsem kdysi napsal, tunu věcí do práce... Je toho opravdu hodně.

Včera jsem se vyděsil, když mi začal komp házet artefakty na monitoru, spíš to bylo takový zrnění. Možná to ale bylo kabelem, poněvádž když jsem ho vyndal a dal ho do jiný pozice, tak to najednou fungovalo bez problému. Nevím co to bylo za haluz. Každopádně bych už potřeboval novej monitor, nebo minimálně ten DVI kabel.

Fotřík zase krákoře jak to kuře v oboře (nebo na dvoře?), každopádně to neumí; jeho slyšet zpívat je jako šrouby do hlavy a to nemyslím ten song od Lucie. Už by mu někdo měl říct, že by bylo lepší kdyby si zalepil hubu kanagonem.