Blog: vaření

Domácí rohlíky - recept

** 20:45 Zdraví vás Vláďa Fuška, pečení rohlíků není žádná hruška a já nejsem soudružka služka dobrodružka.

Né, ale teď vážně. Co budeme potřebovat?

  • 500 g hladké mouky
  • 2 ~ 3 lžičky soli
  • 60 g másla - rozehřát

Kynoucí peklo:

  • 200 ml teplé (spíš vlažné) vody
  • 1 lžička cukru
  • 10 ~ 15 g droždí

Na pomaz:

  • 1 vejce (celé, rozmíchat v hrnečku)
    • trochou mléka (cca polívkovou lžíci)

Pokud to máš, tak pecka. Do mísy hoď prositou mouku, vosol to a promíchej. Někam do hrnku (ideálně půllitr, ne-kovovej!) dej teplou vodu, rozmíchej v ní ten cukr a šoupni tomu droždí. Můžeš přidat trochu mouky, maličko, prostě tak 2 špetky.

Asi 15 minut to nech trochu nabejt, pak udělej důlek v mouce a prskni to tam. Do druhýho důlku natav to rozehřátý máslo. Kdyžtak nech kvásek trochu dojít (jak dlouho to bude chodit záleží na tom, jestli máš normální, nebo polský droždí ) a těsto zadělej.

Neboj se na to šáhnout rukama, jen ať se to hezky spojí. Vznikne celkem ťuhýk, toho se nelekej, "přiteli zadělávej, rychle hněť!" Kdyby to bylo až moc tuhý, tak + trochu vody, ale nepřehánet to s tím. Když to přeženeš s vodkou, tak halt přidáš mouku, nó. Ale abys pak nedopad jako "patláma patláma šmrdluch."

Až to budeš mít, mísu přikrej utěrkou (aby ho neofouklo) a strč to na teplý místo kynout. Budeme kynout asi hodinu ~ hodinu a půl klidně. Opět záleží na aktivitě kvásku a jestli je to z polska nebo ne.

Fajn, máš to vykynutý, tak to rozděl na 3 kousky, udělej kuličku, prdni to na vál a rozválej do tvaru kruhu. Nožem to rozděl na 4 kousky, prostě to překrojíš do kříže. Pak budeš mít takový jakoby trojuhelníčky. Rohlík utoč směrem od vnější strany kruhu doprostředka.

Takhle ti vznikne 12 rohlíků, který budeš klást na plech. Na plechu nech dokynout asi 15 ~ 20 minut a pak to důkladně potři pomazem z rozmíchanýho vejcete s trochou mlíka. Posypeš to hrubou solí, mákem, nebo kmínem.

Strč to do trouby na 200 °C, peče se 15 - 20 minut, možno i dýl. Já to nechal v troubě ještě dojít i po vypnutí, páč je mám rád křupavý.

Náčelník bosá noha vyhulil jídlem Prostřeno

** 22:45 Koukal jsem se dneska večír na Prostřeno a jak je tam tenhle tejden ten "bosáč", tak jsem docela zíral, co vykouzlil. On je normálně zhulil nějakým chilli kořením, ve kterým asi byla tráva, nebo nějakej hašiš, či co vlastně. No já myslel zprvu že tam měl něco zkaženýho třeba, ale houby. Teda prdlajs. Prostě... On nejspíš má v nějakým tom koření trávu. A jestli o tom věděl, nebo ne? Ehm...

U toho jsem si vzpoměl na film "Jedna ruka netleská" a tu hlášku: "To je normální houbovej čaj!"

Každopádně se na to podívejte zde: http://play.iprima.cz/prostreno/prostreno-xvi-83

Udelejte si o tom vlastní obrázek. Já osobně bych to zvládnul, kdybych předem věděl, že v tom jídle je tráva. Bez takové informace bych asi byl vystíhovanej taky.