Uzávěrka, servis a námět k zamyšlení

** 23:45 Nedávno jsem dostal zjebáno od řidiče auta, že mam vypadnout ze silnice, že je po sezóně. No to mě donutilo k zamyšelní a pousmání se nad debilitou lidí kolem mě. No ale to je krátkej úvod k tomu, co se odehrálo v poslední době.

Každý ráno vstanu a prostě jenom tak ze zvyku hrábnu na obě kola, jestli nemam píchnuto nebo jestli nepotřebujou dofouknout. Jezdim převážně silnici a vyšlapaný cesty, takže se normálně hejbu s tlakem někde kolem 4 barů. No a jak hrábnu, tak jsem si všiml řezance mezi špuntama, tak jsem se na to zaměřil a čumim, co to je. Upustil jsem duši a zkoušel, jestli to není jenom povrchová vada pláště nebo je to fakt řezanec. Ke svýmu znepokojení jsem zjistil, že je to řezanec skrz a že mi leze duše ven. No v tu chvíli jsem nemohl dělat nic, protože běžně nemam doma náhradní pláště a přezovat to taky není na pár minut před cestou do práce. Nafoukl jsem to a letěl do práce modlící se k cyklobohům, aby mě to moje kolo dovezlo do práce a pak ještě z práce do krámu pro nový pláště. Vyšlo to. Dojel jsem na obě místa.

V prodejně jsme měli lehkej zádrhel, protože moje Schwalbe smart sam 29 x 2,25 neměli skladem. Vybrali jsme po krátký diskuzi a sdělení parametrů a požadavků pláště Continental race king 29 x 2,20. Doma jsem je obul a teď na nich pár dní jezdim a zatím se jeví docela dobře. Není si na co stěžovat. Když už jsem tam byl, tak jsem si rovnou domluvil centrování ráfků, kdy mi řekl technik, že to půjde na počkání. Druhej den jsem mu to tam hodil a když už jsem tam to kolo měl, tak jsem si nadiktoval seřízení přehazky resp. dorazů. Přeskočim debatu o tom, že jsem neměl čistej řetěz a podobně. Proběhlo to ku spokojenosti a kolo zase maká. To znamená, že se teda rozhodně nechystám kolo zazimovat, ale dál ho užívat na cesty do práce, z práce a na pohyb po městě.

Při vyprávění kolegovi Lishackovi jsme se dostali k diskuzi na téma rentability. Otázka zněla ve smyslu, jestli se mi pořád to kolo vyplatí, když za servis více či méně vysolim pokaždý docela velký peníze. Ano, tohle, co jsem výše popsal mě vyšlo dohromady na 1887 Kč. Když pominu, že je to najednou docela vysoká částka, tak jsem na kolo po nějaký větší technický stránce minimálně půl roku nehrábl a jenom se vozil. To všechno znamená, že jsem na MHD ušetřil 3000 Kč za půl roku a vrazil do kola dejme tomu 2000 Kč, takže ve finále je furt litr doma a pohodka. Rozvedli jsme diskuzi, ale pak nám padl net, tak jsme to nedořešili, ale říkal jsem, že stejně budu psát sem, tak to tady napíšu.

Vyplatí se mi jezdit na kole a to hned z několika důvodů. Dělám něco pro svoje zdraví, protože do práce to mam 5 km, jak jsem už několikrát psal, takže kdybych jel jenom do práce a domů, tak to je pořád 10 km na kole a to už dá docela zabrat. Mimo jiné jsem zmínil, že je v tom určitej druh svobody, protože se nemusim řídit podle nějakých jízdních řádů a pak se ještě mačkat s lidma v autobusu, trolejbusu nebo tramvaji. Jedu si tak nějak podle sebe a vyrazim podle toho a nemusim na nic čekat. Největší plus je to, že se nemusim nikde s nikým mačkat a čuchat smrady převoněných a zmalovaných krav nebo naopak strašně smrdících bezdomovců. Další taková věc je, že se nedotýkám tyčí, madel a dalšího vybavení po stovkách lidí a nikdo mi nefuní za krk nebo mi dokonce nekašlou a nesmrkají do xichtu. Ono od doby, co jsem přestal jezdit v MHD, tak jsem ani moc nemarodil. To jsou ale drobný výhody. Ty větší vidím v tom, že se rychle pohybuju přes město skoro bez omezení a vyřídím tak vše, co potřebuju za pár minut nebo maximálně do hodiny a pak mažu rovnou domů na kávu a cigárko.

To mi ještě připomíná, že to kouření by to chtělo vynechat a spousta lidí nechápe, jak můžu slézt z kola a rovnou si zapálit. Ne proto, že si kurvim zdraví cigaretama, ale každej má asi představu o tom, jak oni funěli na kole. Pak nechápou, že si hned zapálim a udejcham to. Ano, někdy si nezapálim ani já, protože mam jazyk na vestě a sotva lapu po dechu, protože jsem magor a řádim na kole a závodim sám se sebou a svojí hlavou. Většinou je to ale o tom, že jedu v pohodě a nejsem absolutně uhnanej.

Jinak kolo má od dubna mýma silama nalítáno 5200 km a jsem rád, že jsem je mohl strávit venku na vzduchu a ne v MHD.


To je pro dnešek zas vše, buďte k sobě ohleduplní a respektujte životní prostor druhých ;)