Sezóna a její skoro konec

** 10:54 Nevim jak začít, ale nějak musim a aby to nebylo na slohovku (což stejně bude), tak to nějak zkusim hodit do pár bodů.

Červenec a srpen jsem jako obvykle řešil problémy s kolem. Jako by mi snad nebylo přáno jezdit na kole a někdo nebo něco mi neustále strkal klacky do drátů a to doslovně. Měl jsem ráfek Mach1 3.90 SL Disc/32děr/1nýt (622x19) černý 29" a dráty klasický 2 mm sapim black a ty dráty mi z nějakýho důvodu začaly praskat. Ano, jedním z důvodů byl docela prudký nárůst hmotnosti, který jsem nechal zajít tak daleko, že jsem byl daleko za hranicí použitelnosti deklarovaný výrobcem. Výrobce uvádí, že nosnost ráfku je 120 kg, jako je tomu u většiny ráfků, rámů a celkově kol jako hotových výrobků. Dostal jsem se svojí leností a nic neděláním až na váhu 160 kg, kde už pro mě nebylo na kole místo. Začal jsem hubnout a řešit možnosti, jak se na kolo dostat, abych měl nějakej ten pohyb a mohl pálit tuky.

Obrátil jsem se na servis MMR e-bike ostatně jako se všema věcma kolem kola do teď. Musim ten servis zmínit, protože byť se mi na oko snažili pomoct, tak jsem se postupně shledával spíše s arogancí a narážkama na všechno možný. Váha, styl ježdění, komponenty kola až po finální kolo samotný s tím, že by pro mě snad bylo lepší nějaký s pevnou osou. Ano, mám Rock Machine z roku 2019 a v tu dobu a té cenové hladině se na kola dávaly dozadu rychloupínáky, ale to nebyl ten problém a v pár dalších řádcích se dostaneme k tomu, proč zrovna tohle nebyl ten problém.

Neváhal jsem a problémy jsem začal řešit s tím, že jsem si do servisu zašel a chtěl jsem o problému s praskajícíma drátama debatovat a dobrat se nějakýho výsledku, který by mi umožnil jezdit na kole bez toho, že bych neustále stál v servisu. První řešení bylo, že si nechám udělat novej výplet a uvidíme, jestli třeba dráty nebyly přetažený nebo tak něco. Volal servisák, že je ráfek prasklej podélně mezi dírama na niple v délce cca 4 cm a že co s tím, tak jsem mu řekl, že prostě objednat novej a na to udělat novej výplet na stávající nábu (náboj). Dohodnuto, uděláno a chvíli to fungovalo, ale za 14 dní praskl jeden drát a tak se vyměnit a za dalších 14 dní praskly rovnou dva dráty najednou. Došel jsem tam a snažil se to s nima vykomunikovat, co by mi pomohlo. Dostal jsem odpověď na půl huby ve smyslu, že by mohly pomoct silnější dráty (2,3 mm) a tak jsem si je tam nechal dát s vidinou, že problém bude vyřešen. No nebyl a postupně snad na třikrát jsem zase musel do servisu s tím, že se praklej drát nahradil novým a jelo se dál.

Tohle martirium se neustále opakovalo a když už jsem toho měl tak akorát dost, tak jsem se na hovado servisáka zeptal, že co mam dělat a jestli by můj problém nevyřešil jinej ráfek. Bylo mi řečeno, že výše zmíněný ráfek je sjezdovej a že to prostě musí vydržet. Navrhl jsem, že jsem viděl na netu ráfek od firmy DT Swiss, u kterýho výrobce deklaruje nosnost 150 kg, přičemž jsem se setkal se skoro výsměchem, že firma DT Swiss dělá odlehčený ráfky a že by to nevydrželo. Řešením by prej byla pevná osa, která by nedovolovala ráfku tolik se kroutit a napínat tolik dráty atp.. Dále mi bylo řečeno, že je jasný, že to rychloupínák neunese, když je tam všechno nesený na 5 mm tlustý ose. Omyl vole!!! Rychloupínák je osa v trubičce, která je nosná, protože ta je přímo v kontaktu s "háky", kde je uchycená v rámu. Nevim, jak to jinak vysvětlit, ale určitě mě pochopíte. Ta nosná trubička je 9 mm tlustá závitová tyč s dírou 5,5 mm kudy prochází ta 5 mm tlustá napínací osa, takže co se týče pevnosti nemam pochyb, že mě unese a přenese v klidu i nějaký to pnutí. Protože se ale neustále negativně stavěli k jakýmukoliv návrhu, co jsem hodil do placu, tak jsem se rozhodl, že s nima rozvážu spolupráci a více už si tam kolo servisovat nedám. Nebudu živit lidi, co nemaj chuť pomoct mi s problémem a jenom řeší tu danou věc, co je momentálně k řešení.

Rozhodl jsem se v průběhu těhle věcí napsat svůj problém ve skupině na FB a tam jsem dostal pár dobrých rad na co se zaměřit a jak to případně řešit. Na to konto jsem se rozhodl uvolnit 5000 z rozpočtu a koupil jsem si ráfek DT Swiss HX 531 29" za 2200 Kč a kontaktoval jsem servis KoloFix. Paní mi volala zpět a po ujištění se, že dělají komplet výplety a věci kolem jsem si udělal online rezervaci na termín. Mezi tím přišel objednaný ráfek a tak jsem mohl vyrazit. Dojel jsem tam na kole s prasklým drátem, protože ráfek i celej výplet už mi byl abych pravdu řekl u prdele a i kdyby se zkroutil do trojtý ležatý osmičky, tak by mi to nevadilo. K mému údivu tam byli dva mladý kluci, který si se mnou o všem pokecali, vyslechli můj problém a nabídli řešení. Řešení bylo to, že na stávající nábu udělají výplet 2 mm sapim black drátama s tím, že se tam dá ten DT Swiss ráfek. Spokojenej a s nadějí jsem odcházel domů. Týden trvala oprava, dráty stály 600 Kč a vypletení 900 Kč + jsem chtěl vyčištění kazety. To vyčištění mělo bejt v ceně, ale nakonec prej podle stavu a tak museli vyčistit celej pohon včetně řetězu a tak mi naúčtovali 190 Kč navíc. Dohromady se mi tenhle servis vyšplhal na bez pár drobných 2000 Kč, furt jsem byl v rámci rozpočtu v pohodě a tak jsem jim ještě nechal 200 Kč na kafe za ochotu, rychlost a práci navíc, kterou udělat nemuseli a mohli to odbejt, jako ti mamlasové v MMR e-bike!!!

Zavolali, že to mam hotový, ukázali mi, co všechno dělali a kolik si za to řekli, faktura do mailu a pohodička. Doma jsem zjistil, že mam přichycenou brzdovou hadičku, která byla uvolněná, seřízenou přehazku a vše funguje jak má. OPRAVDU VŠE FUNGUJE!!! Uveze mě to, nic to nedělá, nepraskají dráty a já už měsíc a kousek jezdim 30 - 40 km denně a můžu se na kolo konečně zase spolehnout. Takovej šutr mi ze srdce už dlouho nespadl. Tímto chci klukům z KoloFix ještě jednou na dálku poděkovat a další servisy budu nechávat dělat jen u nich!

No a to je konec pro tenhle článek, další brzy ;)